ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΜΙΑΣ ΠΤΩΣΗΣ

Οτι σάς συμβαίνει - οτι βλέπουν τα μάτια μας στον μοτοσυκλετιστικό χώρο και οχι μόνο.

ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΜΙΑΣ ΠΤΩΣΗΣ

Δημοσίευσηαπό ilias900 την Δευτ Μαρ 30, 2009 5:56 pm

Όλα ξεκίνησαν την 23 η σεπτεμβρίου,γύρω στις 3 το μεσημέρι,μετά από ένα έντονο πρωινό με τρεξίματα για διάφορες δουλειές κ γυμναστήριο , η σκέψη να καβαλήσεις τη μηχανή και να κάνεις μια βόλτα σου έρχεται στο μυαλό κ σου διώχνει όλα τα προβλήματα και τις συννεφιασμένες σκέψεις…μετά από ένα γρήγορο μπάνιο κ ένα καφέ με φίλο βρίσκομαι πάνω στη μηχανή βάζω κράνος κ ετοιμάζομαι..στήνω κ το πρόσθετο της touratek πάνω στη ζελατίνα (ήταν ευκαιρία για δοκιμή) πρίν βάλω πρώτη κ φύγω ,,πετάγεται η μάνα απ το παράθυρο ,,,Λιάκο κάνε μου μια χάρη κάτσε να σε βγάλω 2-3 φωτό να σε έχω να σε καμαρώνω παιδάκι μου………..κ πρόσεχε σε παρακαλώ τώρα που θα φύγεις ..μετά τις φωτο βρίσκομαι στο εθνική αθηνών Λαμίας με υπερβολικά αργους ρυθμούς λόγω κίνησης ….αλλά κατι δεν μου πήγαινε καλά..αισθανόμουν κάπως,,,παρόλα αυτά συνεχίζω έχοντας φτάσει στη γέφυρα της μεταμόρφωσης ,,ο ουρανός έχει γκριζάρει κ δείχνει πολύ επιθετικός..να κ οι πρώτες ψιχάλες….αναστροφή λοιπον μια κ μπροστά μου είχα ένα τοπίο κατάμαυρο κ βροχερό είμαι στη σκέψη να βγω αριστερά κ να επιταχύνω μπροστά όμως η κίνηση έχει αρχίσει κ δημιουργεί ουρές απ αυτοκίνητα..65-70 χιλιόμετρα βλέπω στο κοντέρ μου κ 2000-2200 στροφές..

Ξαφνικά πετάγεται ένα station Volvo απ τα δεξιά μου χωρίς φλας χωρίς τίποτα εκεί δεν υπάρχει χρόνος σκέψης ,,για αντίδραση..πλαγιάζω το tdm κ βρίσκομαι στην αριστερή λωρίδα με μια μικρή αίσθηση χαράς ότι απέφυγα το μοιραίο……….δυστυχώς όμως ήταν γραφτό εκείνη τη μέρα να χαραχτεί στη μνήμη μου …η αριστερή λωρίδα είχε μπλοκάρει απ τη κίνηση κ πριν προλάβω να γελάσω ,,συνειδητοποιώ ότι το αριστερό καλάμι της μηχανής έχει βρει στη πίσω δεξιά γωνία ενός fiat pinto διπλώνει η μηχανή,,αισθανομαι μια μικρή πίεση στο αριστερό πόδι ένα ξερό μπαμ απ τη μηχανή που σκάει στο δρόμο κ σέρνεται .περίπου καμία 50αρια μ…(δεν υπάρχει χειρότερη εικόνα απ το να καταλαβαίνεις ότι έχεις φυγει απ τη μηχανή σου κ βλέπεις αυτό το σκηνικό)

Εγώ βρέθηκα πολύ γρήγορα στο δρόμο χωρίς να συρθώ η να ματώσω κάπου έκτος απ τα 2 δάκτυλα του αριστερού χεριού ..Ωραία σκεφτομαι (αστραπιαία) φτηνά τη γλυτώσαμε ,,η μηχανή θα φτιαχτεί..κ πάω να σηκωθω…………….δυστυχως αυτό δεν έγινε πότε ..δεν σηκωθηκα,,μολις συνειδητοποίησα ότι το αριστερό μου πόδι ήταν σπασμένο……

Κόσμος από πάνω μου τροχαία χαρτιά δίπλωμα αδεία κλπ/////πόνος δεν υπάρχει και δεν έχει υπάρξει έως τώρα που σας γράφω με τη βοήθεια του θεου…..βρισκομαι μεσα στο ασθενοφορο…με ναρθηκα νερου ,,καθοδον για κατ…(όχι κατ ..λεω στη νοσοκομα251 γνα σας παρακαλω …αυτό το εφειλω στη ψυχραιμια της μανας μου….που την πηρα τηλεφωνο κ με καθοδηγησε,,(να εισαι καλα μανα) εμαι στα επειγωντα του γνα με 5-6 γιατρους νοσοκομους ,,εξετασεις κ κοντρα εξετασεις κ λπ κλπ…

Εχεται ακουσει πότε πως για όλους τους ανθρώπους υπάρχει κάποια στιγμή που θα δούνε τι δύναμη ψυχής έχουν (τσαμπουκά η τσαγανό το λένε , στο χωρίο μου το λένε αλλοίως να δεις αν έχεις αντερα ..έχεις αντερα???προχώρα).

Ήρθε η ώρα της ανάταξης οστών έτσι λέγεται η απλή συναρμολόγηση μέχρι την ώρα ή τις ώρες πούθα χρειαστούν να πας στο χειρουργειο……….γιατιειχα καταλάβει οτι για εκεί πήγαινε η κατάσταση ,,ο εφημερεύων γιατρός μου δίνει οδηγιες…με το 3 σου γυρίζω το πόδι παίρνεις ανάσα κ το φε ρνω όσο μπορώ σε θέση να μπει ο νάρθηκας από κάτω

Οκ??εντάξει γιατρέ ?/έτσι κ έγινε το πόδι είχε πάρει 270 μοίρες στροφή ήθελε 2 κινήσεις για να ψιλομπει στα ίσια του πρόχειρα …ως το χειρουργείο..

Παίρνω ανάσα λοιπόν κ χωρίς να το καταλάβω το πόδι μου το έχανε γυρίσει χωρίς να ακουστεί ούτε μια συλλαβή απ το στόμα μου ,,τίποτα κενο,,αφωνος..έτσι κ έγινε κ η δεύτερη κίνηση χωρίς φωνές κ βογγητά κ ωχ ποναω…..προχειρος νάρθηκας επίδεσμος κ στο δωμάτιο με τη συνοδεία του εφημερεύοντα γιατρου που ήρθε στο δωμάτιο να μου σφίξει το χέρι κ να με ρωτήσει από ποιο πλανήτη ήρθα κ πως το είδα το θέμα δεν ποναω?? Δε μιλαω…

..από δω κ έξης μεσολαβούν 3 μέρες μέχρι το χειρουργήσιμοι οποίες πέρασαν σχετικά εύκολα κ υπομονετικά……..

Χειρουργείο 4 ωρών ..όλα πήγαν καλα με τη βοήθεια του θεού ….κ σιγά αρχίζουν κ έρχονται ποιο ξεκάθαρες εικόνες ,,της πτώσης ,του σώματος μου, της μηχανής ,του ποδιού .τα αυτοκίνητα….. τα πάντα…

Βρεθηκα στο μηδεν,,,,,χωρις δουλεια χωρις ψυχολογια με το ποδι μου σε 6 σημεια σπασμενο..κ μπηκα σε μια διαδικασια αναμονης χωρις χρονικα περιθωρια,,,

Μετα ένα μηνα νοσηλειας λογω πυρετου κ επιλοκων της εξωτερικης οστεοσυνθεσης γυρισα στο σπιτι στις 24 οκτωμβριου/2008….χωρις να εχω καταλαβει τι εγινε ,πως εγινε, γιατι εγινε κ βαζοντας τον εαυτο ου σε μια διαδικασια ..να σκεφτει που εχει κανει λαθος μετα από 16 χρονια στα δικυκλα κ βρεθηκα σ αυτή τη θεση…

Απανταω σε μενα κ σε ολους τους παθοντες…ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΞΗΓΗΣΗ .ΑΠΛΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΟΠΛΙΣΤΕΙΤΕ ΜΕ ΚΟΥΡΑΓΙΟ – ΥΠΟΜΟΝΗ..Κ ΟΛΑ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ,ΓΡΗΓΟΡΑ Η ΑΡΓΑ.ο καιρος περναει κ μετα από ένα μηνα ακομα βγαινω για το πρωτο καφε συνολο εγκλωβισμου νοσοκομειο κ σπιτι 2 μηνες κ κατι μερες……….. αναμικτα συναισθηματα….ακομα η πορεια της καταστασης είναι αγνωστη..καθως περναει ο καιρος οι πρωτες καλες ενδειξεις φανηκαν ..η πωρωση των καταγματων παιρνει το δρομο της…κ φτανουμε γυρω στα χριστουγεννα ..να μας φρεναρουν οι πρωτες ενδειξεις..ολα πανε καλα αλλα το εγκαρσιο καταγμα στο κατω μερος της κνημης καθυστερει κ καθυστερει κ καθυστερει …μεσα μου λεω οσο κ να αργησει γυρω στους 6 μηνες θα ειμαι καλα κ θα κανω υπομονη….πραγμα που κανω ως κ τωρα.

Γυρω στο 5 μηνο εχοντας περασει ωραιες κ ασχημες στιγμες παντα εχωντας στο μυαλο το τι μπορει να με περιμενει κ τι όχι, το συμβουλιο των γιατρων αποφασιζει να αφαιρεσει τη μιση οστεοσυνθεση.(οδηγιες για μενα απ αυτους ,,,πατα το εισαι σχεδον ετοιμος βαλε βαρος 30-40 κ κ σε ένα μηνα θα εισαι οκ)

Αρχειδια και παπαρια ποτε δεν εγινε αυτό κ ενώ ρωτησα μηπως δε πρεπει να αφαιρεσετε το διαγωνιο αξονα που στηριζει το οστο ,,ξερωντας τα βασικα για αξονες επιπεδα κ αμφιρροπη ασκηση δυναμεων η απαντηση που πηρα ηταν όλα θα πανε καλα ξερουμε τι κανουμε ..οποτε υποκλιθηκα κ γ ω στις γνωσεις των γιατρων που γρηγορα με προδωσαν στεγνα…

Περασα μια εφιαλτικη βδομαδα πανω στις 2 μερες το ποδι μου υποτροπιασε ειχε κινηση μ αλλα λογια ο εανς αξονας δεν το κρατησε ..οι γιατροι επεσαν εξω εγω στις προβλεψεις μου επεσα μεσα..κ βρεθηκα ακριβως μια βδομαδα μεταεχοντας παρει κ αλλοι γνωμη γιατρων για να ξερω που βαδιζω..να με ξεβιδωνουν βγαζωντας ολες τις βιδες κ βαζοντας γυψο.

Θα μεινω εδώ γιατι ως τωρα δεν ειχα πονεσει καθολου..ομως ολοιμας εχουμε αδυνατα σημεια ,με ξεβιδωσαν λοιπον χωρις αναισθησια χωρις τιποτα 2 βιδες μια βδομαδα πριν κ άλλες 4 ακριβως 7 μερες μετα ΕΥΧΟΜΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΝΙΩΣΕΙ άλλος ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΦΟΡΗΤΟς ΠΟΝΟς ΣΤΑΘΕΡΗς ΕΝΤΑΣΗς ΜΕ ΜΙΑ ΛΑΒΗ ΣΑΝ αλεν Τ κάθε βιδα ηταν από 7 – 9 εκατ μεσα στο ποδι ,,κ ξεβιδωνοταν με το χερακι///παει κ αυτό….

Μπηκαμε στη διαδικασια του γυψου περιπου κραταω 3 βδομαδες εκει ειχα άλλη υποτροπη λογω του πρηξιματος που ειχα με το περασμα του καιρου,,,,το ποδι ξεπρηστηκε κ ο γυψος ηταν μεγαλος..αλλες σκεψεις άλλη στεναχωρια όχι τοσο για το χρονο που εχει περασει αλλα δεν υπαρχει χειροτερο συναισθημα απ το να ξερεις ότι περναει ο χρονος κ συ περιμενεις το τιποτα, το αγνωστο ,το μηδεν….

Οι ελπιδες ότι το μαρτη θα ειμαι καλα εφυγαν ο καιρος ανοιξε κ οι σκεψεις ταξιδευουν αλλου …ξυπνας το πρωι βλεπεις ηλιο κ αντι να χαιρεσαι συνεφιαζεις μεσα σου, γιατι όχι δεν μπορεις να καβαλησεις μηχανη αυτό είναι το λιγοτερο ..απλα γιατι δεν μπορεις να κανεις τιποτα απ το πιο μικρα ως τα πιο μεγαλα πραγματα.ενα καφε ,μια βολτα περπατωντας…..

Εγινε κ νεα αλλαγη στο γυψο κ ας πουμε ότι η πορεια εξελισεται ομαλα…αυτή η αναμονη είναι πολύ μεγάλη ..ατελείωτη ..αλλά η ελπίδα ποτε δε χάνεται ζεις για να ελπίζεις όλα θα αλλαξουν όλα θα φτιαξουν …με τη βοηθεια του θεου!!!

Δεν θα αναφερθω σε ανθρωπους κ προσωπα που με χουν στηριξει,,ειτε εδώ στην αθηνα η τηλεφωνικα απ ολες της ακρες της ελλαδας,οσοι διαβασουν θα καταλαβουν κ οσοι δεν με ξερουν δεν θελω να το παρουν στραβα ότι κανω επιδειξη καταστασεων .απλα θελω να δωσω κουραγιο (οι παθοντες ξερουν ) οι μη παθοντες ας φορανε κρανος κ προστατευτικα κ ας εχουν καλα χιλιομετρα κ παντα ορθιοι……..ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ
(ζητω συγνωμη για το μεγεθος του κειμενου)
ilias900
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Μαρ 04, 2009 11:08 pm
Ονομα χρήστη: ilias
Μοντέλο: fz1
Κυβικά: 1000

Re: ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΜΙΑΣ ΠΤΩΣΗΣ

Δημοσίευσηαπό Billy την Δευτ Μαρ 30, 2009 6:18 pm

:cry: Συγγνώμη... δεν ξέρω τι άλλο να απαντήσω σε αυτό το post
Είναι περίεργο πάντως που σε μια στιγμή 2-3 δευτερολέπτων νιώθουμε να περνάνε 20-30 και έχουμε να πούμε τόσα πολλά. Θυμάμαι σαν χτες όταν έπεσα με την μηχανή και σύρθηκα... αυτός ο ήχως της μοτοσυκλέτας να σέρνετε (σαν κύματα της θάλασας) δεν θα το ξεχάσω ποτέ μου.
Υπομονή, κουράγιο, καλή ανάρωση και σου εύχομαι να μη σου ξανασυμβεί ατύχημα τέτοιας σοβαρότητας (μικροατυχήματα στο "επάγγελμα" μας γίνονται συχνά)
Άβαταρ μέλους
Billy
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1070
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2007 5:06 pm
Τοποθεσία: Αθήνα Γλυφάδα
Κυβικά: 0

Re: ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΜΙΑΣ ΠΤΩΣΗΣ

Δημοσίευσηαπό ilias900 την Δευτ Μαρ 30, 2009 6:30 pm

:lol: ετσι ακριβως ειναι
ilias900
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Μαρ 04, 2009 11:08 pm
Ονομα χρήστη: ilias
Μοντέλο: fz1
Κυβικά: 1000

Re: ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΜΙΑΣ ΠΤΩΣΗΣ

Δημοσίευσηαπό Dimitris την Δευτ Μαρ 30, 2009 8:24 pm

Ηλία απ'ότι φαίνεται το κουράγιο και την υπομονή την έχεις. Περαστικά και γρήγορα σιδερένιο το πόδι! Ότι και να λέμε εμείς, μόνο εσύ ξέρεις πόσο υπομονή και ψυχραιμία χριεάζεται για να τη βγάλεις τόσους μήνες μέσα στο σπίτι.

Ποτέ ξάνα.
Moderator of Motocikleta.Gr

Moto Guzzi Breva V1100 2006
Moto Guzzi Le Mans V11 2003
Moto Guzzi World Club

The way the "V" is meant to be...



Δημοπρασίες Αγάπης ! Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Παλαιό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 7897
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 8:11 pm
Τοποθεσία: Μακεδονία, Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά
Μοντέλο: Moto Guzzi 1100 Breva 2006 ABS, V11 Le Mans 2003, 1100 sport 1998
Κυβικά: 1100

Re: ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΜΙΑΣ ΠΤΩΣΗΣ

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Τρί Μαρ 31, 2009 9:44 am

μερικές φορές οσο και αν η μοιρα μας παιζει ενα ασκημο παιχνιδι , πρεπει να σκεφτομαστε οτι υπάρχουν και χειρότερα που θα μπορούσαμε να πάθουμε και την επόμενη φορά που θα καβαλάμε το μοτορι μας να εχουμε παρει οσο τον δυνατον περισσοτερα μετρα προστασίας .


Φιλε συνονοματε Ηλία , ευχομαι συντομα να γινουν ολα μια αναμνηση .
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Re: ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΜΙΑΣ ΠΤΩΣΗΣ

Δημοσίευσηαπό iznogood την Τρί Μαρ 31, 2009 10:31 am

Το αντιμετωπισες παλικαρισια Ηλια. Εγω θα σταθω στην μανα και στον καθε γονεα που μπορει να χασει το παιδι του και δεν υπαρχει χειροτερο σε αυτη τη ζωη. Ζεις λοιπον και αυτο εχει σημασια για τους φιλους και συγγενεις για τους γονεις σου και κυριως για σενα! Καλη αναρρωση και περαστικα, η ζωη ειναι γλυκια...!
chalife ala place du chalif.
http://www.carbon-aramid.com
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
iznogood
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2527
Εγγραφή: Δευτ Δεκ 11, 2006 8:50 pm
Τοποθεσία: Πολύγωνο-Αθήνα
Ονομα χρήστη: Αλεξης
Κυβικά: 0

Re: ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΜΙΑΣ ΠΤΩΣΗΣ

Δημοσίευσηαπό ilias900 την Τρί Μαρ 31, 2009 1:00 pm

ευχαριστω ολους παιδια .....απλα ειμουν διστακτικος στο να ανεβασω τοσο μεγαλο κειμενο.....!!
ilias900
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Μαρ 04, 2009 11:08 pm
Ονομα χρήστη: ilias
Μοντέλο: fz1
Κυβικά: 1000

Re: ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΜΙΑΣ ΠΤΩΣΗΣ

Δημοσίευσηαπό Dakota την Τρί Μαρ 31, 2009 1:21 pm

Το τελευταίο να 'ναι.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dakota
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2185
Εγγραφή: Τρί Αύγ 29, 2006 4:08 pm
Τοποθεσία: Hell for Leather
Ονομα χρήστη: Μήτσος
Μοντέλο: Moto Guzzi 1200 Sport
Yamaha YBR 125
Κυβικά: 1275

Re: ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΜΙΑΣ ΠΤΩΣΗΣ

Δημοσίευσηαπό tntyliss την Τρί Μαρ 31, 2009 1:29 pm

Περαστικά σου φίλε Ηλία.Γρήγορα να γίνεις καλά και να ξανανέβεις στην μηχανή σου.
Benelli Club Cyprus
Άβαταρ μέλους
tntyliss
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 433
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 22, 2008 1:40 pm
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Ονομα χρήστη: Χρίστος
Μοντέλο: Benelli Tornado 1130 KTM adventure 950
V-strom 650
Κυβικά: 1130

Re: ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΜΙΑΣ ΠΤΩΣΗΣ

Δημοσίευσηαπό soter3gm την Τρί Μαρ 31, 2009 2:21 pm

Ηλία δεν μας κούρασες καθόλου, για αυτό είναι η παρέα για να ακούει και να μαθαίνει, να παίρνει δύναμη από τους άλλους, και να δίνει κουράγιο.
Αυτό που θέλω να σου ευχηθώ είναι, περαστικά και ανεπίστρεπτα να είναι τα πάθη σου, γρήγορα να σταθείς στο ύψος σου δυνατός και γερός
Εικόνα
You know I'm loaded, railroaded I'm explosive, I'm a locomotive
Άβαταρ μέλους
soter3gm
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 924
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 13, 2007 8:46 pm
Τοποθεσία: Αιγάλεω λέω
Ονομα χρήστη: Σωτήρης
Μοντέλο: BMW R1100RT
Κυβικά: 1100


Επιστροφή στο ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες