Συμβουλές - Μερικά SOS - Πριν ξεκινήσετε ταξίδι .

Οτι σάς συμβαίνει - οτι βλέπουν τα μάτια μας στον μοτοσυκλετιστικό χώρο και οχι μόνο.

Συμβουλές - Μερικά SOS - Πριν ξεκινήσετε ταξίδι .

Δημοσίευσηαπό Kiriakost την Τετ Ιούλ 09, 2008 12:00 am

όποτε προγραμματίζουμε ένα ταξίδι , μας τρώει ο ενθουσιασμός , και την πατάμε απο εκεί που δεν το περιμένουμε .

1) Στην τελευταία μου βόλτα .... μάλλον έφαγα λάχανο την Αλυσίδα , διοτι δεν την ρύθμισα έχοντας στο μυαλό ότι η μηχανη θα είναι φορτωμένη ως ποτέ άλλοτε .

2) Τα φώτα μου έφεγκαν στο θεό , και η μεσαία σκάλα έγινε η μόνη επιλογή , λόγο φορτίου .
Αυτο σημαίνει , ότι σε νυχτερινή πορεία , αναγκάστηκα να πηγαίνω με λιγότερη ταχύτητα .

3) Οταν ξεκινάμε , τα ρούχα μας στις βαλίτσες είναι όμορφα βολεμένα και σιδερωμένα , αυτο σημαίνει οτι πιάνουν λίγο χώρο ......
Ευτυχώς προνόησα και άφησα μια από τις δυο βαλίτσες μισό άδεια , έτσι στην επιστροφή , τα λερωμένα ρούχα , μπόρεσαν να επιστρέψουν και αυτά ... κουβάρι μέσα σε μια πλαστική σακούλα ....
εντός της βαλίτσας .

4) Ενα σκεύασμα για να διώχνει μύγες και κουνούπια , είναι οτι καλύτερο για να σας πάει η εκδρομή καλά .


5) Απο της 10 το πρωί έως της 7 το απόγευμα , δεν είναι καλή ιδέα να ταξιδεύετε στο δρόμο , λόγο υπερβολικής ζεστής .



Αυτα τα λίγα από μένα , και καλό ταξίδι .. :smt024


Οποιος θέλει συμπληρώνει και άλλες πρακτικές συμβουλές ...στο θέμα .
Άβαταρ μέλους
Kiriakost
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: Παρ Οκτ 19, 2007 11:15 pm
Τοποθεσία: ΒΟΛΟΣ
Ονομα χρήστη: Κυριάκος
Μοντέλο: Old Cut Japani _ AX-1 HONDA
Κυβικά: 250

Δημοσίευσηαπό FiestaLoca την Τετ Ιούλ 09, 2008 2:16 am

Τώρα που ήπια 2 Τζιν-τόνικ ευκαιρία να σε πληγώσω κυριάκε:

1) Αυτά ισχύουν για οχήματα με αλυσίδες


2) Αυτά τα είπαμε. Τα bmw έχουν ρύθμιση φώτων και πρίζες από το 1980



4) Εδώ που έχουμε μπλέξει στην Αυλίδα ένα σκεύασμα δεν κάνει τίποτα. Μόνο με φλογοβόλο πολεμιέται ρε μεν. Όταν ο γείτονας ποτίζει το γκαζόν εγώ ψάχνω καταφύγιο. Άσε.



5) Πρώτη φορά στη ζωή μου ο ήλιος μου προκάλεσε εξανθήματα στα χέρια, που σημαίνει πως ο ήλιος έχει αγριέψει στ' αλήθεια. Τι να κάνω, θα αναγκαστώ να φορέσω γάντια καλοκαιριάτικα τελικά.
Donna nobis pacem
Άβαταρ μέλους
FiestaLoca
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 31, 2008 4:44 pm
Τοποθεσία: Piraeus

Δημοσίευσηαπό FiestaLoca την Τετ Ιούλ 09, 2008 2:30 am

Donna nobis pacem
Άβαταρ μέλους
FiestaLoca
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 31, 2008 4:44 pm
Τοποθεσία: Piraeus

Δημοσίευσηαπό Dimitris την Τετ Ιούλ 09, 2008 8:51 am

FiestaLoca έγραψε:
5) Πρώτη φορά στη ζωή μου ο ήλιος μου προκάλεσε εξανθήματα στα χέρια, που σημαίνει πως ο ήλιος έχει αγριέψει στ' αλήθεια. Τι να κάνω, θα αναγκαστώ να φορέσω γάντια καλοκαιριάτικα τελικά.


Φίλε FiestaLoca,

αν ο λόγος που θες να βάλεις γάντια, τώρα το καλοκαίρι, είναι ο δυνατός ήλιος, τότε μην κάνεις το κόπο. Μη βάλεις γάντια. Βάλε αντιηλιακό στα χέρια.
Moderator of Motocikleta.Gr

Moto Guzzi Breva V1100 2006
Moto Guzzi Le Mans V11 2003
Moto Guzzi World Club

The way the "V" is meant to be...



Δημοπρασίες Αγάπης ! Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Παλαιό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 7897
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 8:11 pm
Τοποθεσία: Μακεδονία, Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά
Μοντέλο: Moto Guzzi 1100 Breva 2006 ABS, V11 Le Mans 2003, 1100 sport 1998
Κυβικά: 1100

Δημοσίευσηαπό FiestaLoca την Τετ Ιούλ 09, 2008 10:15 am

κακά τα ψέματα, επειδή σε μία πόλη 4.000.000 ανθρώπων δεν έχω δει ποτέ κανέναν μοτοσυκλετιστή να φοράει γάντια τον Αύγουστο, φιλικές συμβουλές περί ασφάλειας απλώς δεν τις παίρνω στα σοβαρά. Είναι μόνο για να γίνεται κουβέντα στα φόρουμς από ανθρώπους που θα μπορούσα να στοιχηματίσω όλη μου την περιουσία πως ούτε οι ίδιοι φοράνε.

κατά τ' άλλα έχω τσακιστεί 38 φορές στη μακρόχρονη σχέση μου με τα δίκυκλα, κυρίως γιατί δεν μπαίνω σε αυτοκίνητα καμία μέρα του χρόνου. Δηλαδή άσε να εκτιμήσω πρώτος εγώ την αξία της προσωπικής μου ασφάλειας. Τώρα κινδυνεύω στ' αλήθεια από τον ήλιο, όσο για την 39η πτώση με το καλό να έρθει. Το έχω ξεπεράσει το ψυχολογικό φράγμα του πληγωμένου εγωισμού. Τέλος πάντων μόνο στην δουλειά έχω χτυπήσει σοβαρά στο ένα και μοναδικό εργατικό ατύχημα. Αυτό το τελευταίο το αναφέρω για στατιστικούς λόγους.
Donna nobis pacem
Άβαταρ μέλους
FiestaLoca
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 31, 2008 4:44 pm
Τοποθεσία: Piraeus

Δημοσίευσηαπό prodigy την Τετ Ιούλ 09, 2008 10:19 am

για ποια εκδρομη λετε ρε παιδια ?
για την παγκοσμια? τι θα εχει και κουνουπια?
KTM DUKE II & KTM 950 SM Εικόνα

-----------------------------------------------------------------------
ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΡΕ !!! Εικόνα

-----------------------------------------------------------------------

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
prodigy
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: Παρ Ιουν 20, 2008 4:27 pm
Τοποθεσία: Salonika

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Τετ Ιούλ 09, 2008 11:00 am

FiestaLoca έγραψε:κακά τα ψέματα, επειδή σε μία πόλη 4.000.000 ανθρώπων δεν έχω δει ποτέ κανέναν μοτοσυκλετιστή να φοράει γάντια τον Αύγουστο, φιλικές συμβουλές περί ασφάλειας απλώς δεν τις παίρνω στα σοβαρά. Είναι μόνο για να γίνεται κουβέντα στα φόρουμς από ανθρώπους που θα μπορούσα να στοιχηματίσω όλη μου την περιουσία πως ούτε οι ίδιοι φοράνε.

κατά τ' άλλα έχω τσακιστεί 38 φορές στη μακρόχρονη σχέση μου με τα δίκυκλα, κυρίως γιατί δεν μπαίνω σε αυτοκίνητα καμία μέρα του χρόνου. Δηλαδή άσε να εκτιμήσω πρώτος εγώ την αξία της προσωπικής μου ασφάλειας. Τώρα κινδυνεύω στ' αλήθεια από τον ήλιο, όσο για την 39η πτώση με το καλό να έρθει. Το έχω ξεπεράσει το ψυχολογικό φράγμα του πληγωμένου εγωισμού. Τέλος πάντων μόνο στην δουλειά έχω χτυπήσει σοβαρά στο ένα και μοναδικό εργατικό ατύχημα. Αυτό το τελευταίο το αναφέρω για στατιστικούς λόγους.


επειδη δεν εχεις δει δεν συμαινει οτι δεν υπαρχουν , ενας ειμαι εγω , μπουφαν μπορει να μην φορεσω παντα αλλα γαντια παντα , και μιλαω για δερματινα αεριζομενα .

Τωρα τι περνεις σοβαρα ή οχι ειναι δικο σου θεμα και δεν ειναι ο ρολος μου να σε πεισω για τι θεωρεις χρησιμο ή οχι στην ασφαλεια σου .

Τα μετρα προστασιας τα περνουμε για τον δικο μας εαυτο και οχι για τους αλλους .
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Δημοσίευσηαπό tntyliss την Τετ Ιούλ 09, 2008 11:26 am

FiestaLoca έγραψε:κακά τα ψέματα, επειδή σε μία πόλη 4.000.000 ανθρώπων δεν έχω δει ποτέ κανέναν μοτοσυκλετιστή να φοράει γάντια τον Αύγουστο, φιλικές συμβουλές περί ασφάλειας απλώς δεν τις παίρνω στα σοβαρά. Είναι μόνο για να γίνεται κουβέντα στα φόρουμς από ανθρώπους που θα μπορούσα να στοιχηματίσω όλη μου την περιουσία πως ούτε οι ίδιοι φοράνε.

κατά τ' άλλα έχω τσακιστεί 38 φορές στη μακρόχρονη σχέση μου με τα δίκυκλα, κυρίως γιατί δεν μπαίνω σε αυτοκίνητα καμία μέρα του χρόνου. Δηλαδή άσε να εκτιμήσω πρώτος εγώ την αξία της προσωπικής μου ασφάλειας. Τώρα κινδυνεύω στ' αλήθεια από τον ήλιο, όσο για την 39η πτώση με το καλό να έρθει. Το έχω ξεπεράσει το ψυχολογικό φράγμα του πληγωμένου εγωισμού. Τέλος πάντων μόνο στην δουλειά έχω χτυπήσει σοβαρά στο ένα και μοναδικό εργατικό ατύχημα. Αυτό το τελευταίο το αναφέρω για στατιστικούς λόγους.


Σωστός. Εσύ εκτιμάς την προσωπικής σου ασφάλεια, μην υποτιμάς όμως τα μέτρα ασφάλειας γιατί μπόρει να επηρεάσεις νέους που δεν έπεσαν 38 φορές χωρίς να πάθουν κάτι σοβαρό και να πέσουν μια και καλή.
Άβαταρ μέλους
tntyliss
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 433
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 22, 2008 1:40 pm
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Ονομα χρήστη: Χρίστος
Μοντέλο: Benelli Tornado 1130 KTM adventure 950
V-strom 650
Κυβικά: 1130

Δημοσίευσηαπό FiestaLoca την Τετ Ιούλ 09, 2008 11:27 am

καλά τα λες κι αν αντέχεις το γάντι στους 42C εγώ δεν έχω λόγο να σε πείσω να κάνεις το αντίθετο.

Δυστυχώς δεν έχουμε κατασκευαστές εξοπλισμού και οχημάτων στην Αίγυπτο, έτσι μερικά πράγματα είναι σχεδιασμένα μόνο για.... φυσιολογικές συνθήκες των χωρών καταγωγής.

Δηλαδή αν επιχειρήσεις να φορέσεις γάντια που οι Γερμανοί θεωρούν καλοκαιρινά και ως τέτοια πωλούνται στο εμπόριο, θα πρέπει να βγάλεις το καλοκαίρι στην Γερμανία. Στην Ελλάδα δεν τα φοράνε ούτε οι ίδιοι.

Πάντως κι ένα δερμάτινο μπουφάν Triumph που αγόρασα πρόσφατα και που είναι "καλοκαιρινό", μπορώ να υπογράψω πως είναι καλοκαιρινό μόνο για το Λονδίνο.

:-)
Donna nobis pacem
Άβαταρ μέλους
FiestaLoca
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 31, 2008 4:44 pm
Τοποθεσία: Piraeus

Δημοσίευσηαπό Acanthor την Τετ Ιούλ 09, 2008 12:17 pm

Προφανώς δεν έχεις πετύχει εμένα ακόμα αν και Πειραιώτης, γιατί ίσως είμαι από τους ελάχιστους εδώ που κυκλοφορούν καλοκαιριάτικα με γάντια ΚΑΙ μπουφάν ΚΑΙ μποτάκια ΚΑΙ τζην παντελόνι. Τα γάντια είναι το τελευταίο που με ζεσταίνει πάνω μου και αυτό είναι το μόνο σίγουρο...
There's too much panic in this town....
Άβαταρ μέλους
Acanthor
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 819
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 3:12 pm
Τοποθεσία: Μαρούσι
Ονομα χρήστη: Όμηρος
Κυβικά: 0

Δημοσίευσηαπό FiestaLoca την Τετ Ιούλ 09, 2008 12:29 pm

Τώρα που ετοιμάζομαι να πάω στους 72 βαθμούς κελσίου μου έφτιαξες την διάθεση γαμώτο. Σχεδόν δροσίστηκα.
:smt042
Donna nobis pacem
Άβαταρ μέλους
FiestaLoca
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 31, 2008 4:44 pm
Τοποθεσία: Piraeus

Δημοσίευσηαπό Acanthor την Τετ Ιούλ 09, 2008 12:38 pm

FiestaLoca έγραψε:Τώρα που ετοιμάζομαι να πάω στους 72 βαθμούς κελσίου μου έφτιαξες την διάθεση γαμώτο. Σχεδόν δροσίστηκα.
:smt042


Ωραία, έκανα και μια καλή πράξη σήμερα... :smt048
There's too much panic in this town....
Άβαταρ μέλους
Acanthor
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 819
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 3:12 pm
Τοποθεσία: Μαρούσι
Ονομα χρήστη: Όμηρος
Κυβικά: 0

Δημοσίευσηαπό Dakota την Τετ Ιούλ 09, 2008 1:19 pm

Για να επανέλθουμε στο θέμα του ταξιδιού και του γαντιού.... καλό είναι στο ταξίδι να έχεις και ένα 2ο ζευγάρι γάντια μαζί σου ή ένα ζευγάρι χειρουργικά γάντια. Στη βροχή και το κρύο κάνουν θαύματα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dakota
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2185
Εγγραφή: Τρί Αύγ 29, 2006 4:08 pm
Τοποθεσία: Hell for Leather
Ονομα χρήστη: Μήτσος
Μοντέλο: Moto Guzzi 1200 Sport
Yamaha YBR 125
Κυβικά: 1275

Δημοσίευσηαπό Kiriakost την Τετ Ιούλ 09, 2008 6:34 pm

Ρε σεις .... το άλλο με τον Τοτό ... το ξέρετε ?? :smt066

Αντε ρυθμίστε καμιά αλυσίδα ... για να μην γίνει κουδούνι ....
μου θέλετε και 900 χλμ πήγαινε - έλα .. :smt024



τώρα για τα ρούχα , θα διαφωνήσω με όλους .

Σήμερα άκουσα στο ραδιόφωνο , οτι σε κάποιο υπουργείο , εχει δημιουργηθεί ολόκληρο τμήμα ,
που εξετάζοντας τα νέα ατμοσφαιρικά δεδομένα , έχουν κατασκευάσει εαν νέο δείκτη .....
Που ονομάζετε δείκτης δυσφορίας , και αναλόγως των συνθηκών , μεταφέρουν στο κοινό συμβουλευτικές οδηγίες , για την αποφυγή θερμοπληξίας .

!! θερμοπληξίας !!

Για πέστε μου τώρα , ποιος παίρνει την ευθύνη , εαν προτρέπει εναν μοτοσικλετιστή , να φορέσει για το καλό του , την στολή του σούπερμαν , με τα δερμάτινα και τα κόκαλα ,
και απο την άλλη .... αυτός ο άνθρωπος λιποθυμήσει εν κινήσει λόγο θερμοπληξίας !!

Βάλτε ολοι στο κρασί σας γκαζόζα ... και αφήστε τα κηρύγματα .

Ηρθε ο καιρός να προσαρμοστούμε σε νέα δεδομένα , άνθρωποι και μηχανές .


.
Άβαταρ μέλους
Kiriakost
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: Παρ Οκτ 19, 2007 11:15 pm
Τοποθεσία: ΒΟΛΟΣ
Ονομα χρήστη: Κυριάκος
Μοντέλο: Old Cut Japani _ AX-1 HONDA
Κυβικά: 250

Δημοσίευσηαπό georgek την Τετ Ιούλ 09, 2008 6:56 pm

Kiriakost έγραψε:.

Ηρθε ο καιρός να προσαρμοστούμε σε νέα δεδομένα , άνθρωποι και μηχανές .


.



Ταξιδευουμε μονο νυχτα το καλοκαιρι και ειμαστε μια χαρα! :smt028
Κανω φασαρια...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
georgek
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Τετ Ιαν 30, 2008 1:23 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευσηαπό Kiriakost την Τετ Ιούλ 09, 2008 6:56 pm

Επι του αρχικού θέματος ..

Με την μεγάλη θερμοκρασία , η άσφαλτος βράζει , και τα λάστιχα γίνονται εύκολα τσίχλα ,
και χάνετε η πρόσφυση ....

Τα τακάκια και οι δίσκοι υπερθερμαίνονται και δεν ακούνε εύκολα .
Με αποτέλεσμα η απόσταση φρεναρίσματος να διπλασιάζετε .

Τα λέω όλα αυτά , για να αποφύγουν τις τρελές σκέψεις για ανταγωνισμό ,
κάποιοι που θα βρεθούν στις μεγάλες ευθείες της εθνικής οδού .

Η ακόμα ακόμα , με το πρόσχημα , πάμε γρήγορα για να ανταμώσουμε τους άλλους ....

Πάμε όπως μπορούμε .... και ανάλογα με τις συνθήκες .. και για να δούμε τις συνθήκες χουφτώνουμε την άσφαλτο με την γυμνή παλάμη μας , για να καταλάβουμε που πατάει το λάστιχο.


Ξερω οτι κάποιοι δεν είναι πρωτάρηδες στα ταξίδια , αλλά καλό είναι να τα θυμόμαστε όλοι ,
νέοι και παλιοί .


Αυτα τα λίγα .... [smilie=pdt_popc1.gif]
Άβαταρ μέλους
Kiriakost
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: Παρ Οκτ 19, 2007 11:15 pm
Τοποθεσία: ΒΟΛΟΣ
Ονομα χρήστη: Κυριάκος
Μοντέλο: Old Cut Japani _ AX-1 HONDA
Κυβικά: 250

Δημοσίευσηαπό nfot την Τετ Ιούλ 09, 2008 7:30 pm

Εγω δηλαδη τι να πω που εκανα τη διαδρομη Ελλαδα - FYROM - Αλβανια - Μαυροβουνιο - Κροατια - Βενετια φοροντας δερματινα πανω κατω, δυστυχως ΜΗ διατρητα για εξαερισμο, δερματινες μποτες και γαντια, μοτοσυκλετιστικου τυπου και full face κρανος; Ολα αυτα με νταλα ηλιο, συχνα +35 βαθμους και μερικες φορες με αθλιο δρομο που περιοριζε την ταχυτητα μας και εκανε την αισθηση της ζεστης ακομη πιο εντονη;
Στην Αλβανια καναμε 70 χιλιομετρα σε 4 ωρες, λογω του αθλιου οδοστρωματος με νταλα ηλιο απο πανω μας. Την πρωτη ημερα αυτο, που ξεκινησαμε 6 το πρωι απο Βολο και φτασαμε Μαυροβουνιο 10-11 το βραδυ. Θελαμε καφε στην Οχριδα βλεπετε ...
Ολα αυτα μεσα σε μια εβδομαδα και ταξιδευαμε παντα πρωινες ωρες. Δεν επαθα κατι απο τη ζεστη, εκτος του οτι ιδρωνα, αλλα φυσικα οποτε μπορουσαμε καταναλωναμε μπολικα υγρα (νερο - ισοτονικα).

Μια αποφαση ειναι και λιγο :drinkers: νερο παραπανω.
"Motor racing, mountain climbing and bull fighting are the only true sports.
All the rest are children's games played by adults."

- Ernest Hemingway -
Άβαταρ μέλους
nfot
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1553
Εγγραφή: Τρί Σεπ 05, 2006 9:13 pm
Τοποθεσία: Βολος
Ονομα χρήστη: Νικος
Μοντέλο: FZ6 & Daytona 675
Κυβικά: 1275

Επόμενο

Επιστροφή στο ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες


cron