Επιβολή Υποχρεωτικής Χρήσης Κράνους

Οτι πρέπει να γνωρίζουμε για τα κράνη

επιβολή υποχρεωτικής χρήσης κράνους

Υπερ
25
68%
Κατα
12
32%
 
Σύνολο ψήφων : 37

Δημοσίευσηαπό Dimitris την Σάβ Νοέμ 11, 2006 2:30 pm

Συμφωνώ Theo,

Εγώ σκεφτόμουν πως θα ήταν καλή ιδέα η πώληση της μηχανής να πήγαινε "πακέτο" με 1 κράνος και ένα τζάκετ. Δηλαδή δεν θα μπορούσες να την αγοράσεις χωρίς αυτά τα αξεσουάρ! Τέρμα! Πακέτο!

Όπως στα αυτοκίνητα οι ζώνες ασφαλείας δεν είναι xtra...έτσι και με το κράνος....

Ρί'ξτε το ΦΠΑ!
Moderator of Motocikleta.Gr

Moto Guzzi Breva V1100 2006
Moto Guzzi Le Mans V11 2003
Moto Guzzi World Club

The way the "V" is meant to be...



Δημοπρασίες Αγάπης ! Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Παλαιό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 7897
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 8:11 pm
Τοποθεσία: Μακεδονία, Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά
Μοντέλο: Moto Guzzi 1100 Breva 2006 ABS, V11 Le Mans 2003, 1100 sport 1998
Κυβικά: 1100

Δημοσίευσηαπό Akrapovic την Σάβ Νοέμ 11, 2006 3:12 pm

Theo έγραψε:Λοιπόν και εγώ χρησιμοποιώ κράνος και μια φορά που χρειάστηκε ένα XR1000 μου έσωσε την κεφάλα!!!

ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΕΠΙΒΟΛΗ!!!

Όποιος θέλει ας είναι ζώον και ηλίθιος και ας μην το φοράει.....

Όποιος πάλι θέλει να φυλάει τα ρούχα του δεν χρειάζεται να του το επιβάλλεις για να το κάνει!!!

Η ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΟΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΗ ΜΕΘΟΔΟΣ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΚΑΜΟΥΦΛΑΡΙΣΜΕΝΗ ΜΕ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΑΓΑΠΗΣ ΚΑΙ ΣΥΜΠΟΝΟΙΑΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ !!!!

Ψήφισα Όχι

κι εγώ μαζί με το Θεο... ναι στο κράνος όχι στην υποβολή :smt041
"Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβούμαι τίποτα, είμαι ελέυθερος..."
Μανος Κρητη
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Akrapovic
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 18, 2006 5:54 pm
Τοποθεσία: Ηρακλειο - Κρητη

Δημοσίευσηαπό anna_11 την Σάβ Νοέμ 11, 2006 9:49 pm

ειμαι κατα της επιβολης γιατι αν δεν μπορει ο εκαστοτε αναβατης μα κλαταλαβει οτι το κρανος θα του σωσει την ζωη και οτι κανει καλο να το φοραει ποιος ο λογος να του το επιβαλω ?αφου δεν το νιωθει ο ιδιος να το κανει για τον εαυτο του και για τους δικους του ανθρωπους εγω θα του το επιβαλω και θα νοιαστω για το τι κανει? πρεπει να μαθουμε να αγαπαμε τους εαυτους μας αλλιως δουλεια δεν θα γινει
και να ξεπερασουμε την ατακα αυτο δεν θα συμβει σε μενα!!!
Άβαταρ μέλους
anna_11
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τρί Οκτ 17, 2006 5:33 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Dimitris την Κυρ Νοέμ 12, 2006 2:03 pm

Anna, Theo, Αkrapovic,

Σκεφτήκατε τι θα γίνει αν -μακριά πο δω- οδηγείτε μεθαύριο με το αμάξι σας και εμπλακείτε, χωρίς να φταίτε σε ατύχημα με μοτοσικλετιστή, τον ρίξτε κάτω και αυτός δεν φοράει κράνος?

Και μην μου πείτε οτι δεν πρόκειται να οδηγήσετε ποτέ αυτοκίνητο, αν ήδη δεν το κάνετε...


Φιλικά

Δημήτρης
Moderator of Motocikleta.Gr

Moto Guzzi Breva V1100 2006
Moto Guzzi Le Mans V11 2003
Moto Guzzi World Club

The way the "V" is meant to be...



Δημοπρασίες Αγάπης ! Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Παλαιό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 7897
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 8:11 pm
Τοποθεσία: Μακεδονία, Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά
Μοντέλο: Moto Guzzi 1100 Breva 2006 ABS, V11 Le Mans 2003, 1100 sport 1998
Κυβικά: 1100

Δημοσίευσηαπό Akrapovic την Κυρ Νοέμ 12, 2006 5:06 pm

κοίτα όμως, αν αρχίσει η πολιτεία να υποχρεώνει τους πολίτες και να υποβάλει σ΄αυτούς πράγματα "για το δικό τους καλό", για τη "προστασία τους" και δεν τους αφήνει να σκεφτούν αυτοί οι ίδιοι τι είναι το σωστό και το καλό για τους εαυτούς τους, τότε απλά έχουμε περάσει σε μια κατάσταση ευνουχισμού της προσωπικής ελευθερίας και σκέψης, μιας και άλλοι θα σκέφτονται για μας. Κάτι σαν ρομποτάκια που πάνε στη δουειά το πρωί και γυρίζουν νωρίς σπίτι τους το βράδυ, καταναλώνουν και ψηφίζουν, μέσα στη ασφάλεια πους τους παρέχει η πολιτεία.
Και μη μου πεις ότι η πολιτεία σκέφτεται για μας (για το κράνος), να πάρει χρήματα θέλει. Αν ήθελε θα έδινε χρήματα για την εκπαίδευση των οδηγών, για τη κατασκευή δρόμων - διαβάσεων (έλα μια βόλτα στη Κρήτη να δεις τα χάλια μας) και πολλά άλλα.

Η ζωή θέλει ρίσκο, είναι ρίσκο. ζούμε σε μια κυριολεκτικά ζούγκλα όπου ο μεγάλος τρώει το μικρό, ο δυνατός τον αδύναμο.
όλοι έχουμε θέληση για ζωή, να χαρούμε, να ερωτευτούμε, να μάθουμε, να δώσουμε κάτι κι εμείς σ΄αυτό το κοσμο. Η ζωή είναι μεγάλο σχολείο, αλλά έισαι ήδη πολύ μεγάλος όταν την έχεις μάθει.
Δεν ξέρεις τι σου κρύβει η μοίρα, το αύριο....... αν περιφρονείς τη ζωή και τους κινδύνους που κρύβει...... ζεις στα όρια..... τότε......

κι αν εμπλακώ σε μια ........ ναι δε θα το ξεπεράσω..... κι ας μη φταίω εγώ....
δε θα μπορέσω όμως να ζήσω χωρίς ελευθερία
Μανος Κρητη
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Akrapovic
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 18, 2006 5:54 pm
Τοποθεσία: Ηρακλειο - Κρητη

Δημοσίευσηαπό anna_11 την Κυρ Νοέμ 12, 2006 5:38 pm

Dimitris έγραψε:Anna, Theo, Αkrapovic,

Σκεφτήκατε τι θα γίνει αν -μακριά πο δω- οδηγείτε μεθαύριο με το αμάξι σας και εμπλακείτε, χωρίς να φταίτε σε ατύχημα με μοτοσικλετιστή, τον ρίξτε κάτω και αυτός δεν φοράει κράνος?

Και μην μου πείτε οτι δεν πρόκειται να οδηγήσετε ποτέ αυτοκίνητο, αν ήδη δεν το κάνετε...


Φιλικά

Δημήτρης

θα ειναι τρομερο γιατι και να μην φτιαω θα εχω στερησει μια ζωη
αλλα ας αγαπουσε εκεινος περισσοτερο την ζωη του τι να σου πω?
επισης αν δεν μποροιυν να βαλουν μυαλο με τα τσουχτερα προστιμα και οτι αλλο προστιμο μπορει να επιβληθει δεν θα βαλουν μυαλο ποτε
θα γυρνανε σπιτι και θα λενε τσ νταξει την γλυτωσαμε και παλι κοροιδεψαμε τους μπατσους!!!!
Άβαταρ μέλους
anna_11
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τρί Οκτ 17, 2006 5:33 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Tassos την Κυρ Νοέμ 12, 2006 6:35 pm

Dimitris έγραψε:Συμφωνώ Theo,

Εγώ σκεφτόμουν πως θα ήταν καλή ιδέα η πώληση της μηχανής να πήγαινε "πακέτο" με 1 κράνος και ένα τζάκετ. Δηλαδή δεν θα μπορούσες να την αγοράσεις χωρίς αυτά τα αξεσουάρ! Τέρμα! Πακέτο!

Όπως στα αυτοκίνητα οι ζώνες ασφαλείας δεν είναι xtra...έτσι και με το κράνος....

Ρί'ξτε το ΦΠΑ!


Η αναγκαστική πώληση κράνους - εξοπλισμού με τη μηχανή δεν νομίζω ότι θα προσφέρει κάτι. Τι γίνεται αν ήδη έχεις κράνος - εξοπλισμό; Θα σε υποχρεώνουν να πάρεις και άλλα; Άσε που, για να ρίξουν το κόστος χαμηλά, η ποιότητα του προσφερόμενου εξοπλισμού θα είναι η χειρότερη δυνατή.

Πάντως και εγώ σαφώς υπέρ της υποχρεωτικής χρήσης κράνους, και της σοβαρής αστυνόμευσης για την επιβολή.
Άβαταρ μέλους
Tassos
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 16, 2006 1:05 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Μοντέλο: Aprilia Dorsoduro
Κυβικά: 750

Δημοσίευσηαπό Tdmrider την Δευτ Νοέμ 13, 2006 1:57 am

Εγώ τάσσομαι ενάντια στην υποχρεωτική δια νόμου χρήσης κράνους. Προσωπικά πιστεύω οτι είναι παράνομο κάποιος να μου επιβάλει την χρήση ενός αξεσουάρ το οποίο δεν συμπεριλαμβάνεται ουτε καν σαν προαιρετικός εξοπλισμός της μοτοσικλέτας, σε αντίθεση με τη ζώνη η οποία κατά πρώτον υπάρχει δίπλα και κατά δεύτερον αν δεν την φορέσω δεν κάνω χρήση των συστημάτων ασφαλείας που υπάρχουν.

Είμαι αντίθετος σε οποιανδήποτε επιβολή κατασταλτικού μέτρου ως προσπάθεια αναπλήρωσης έλλειψης παιδείας, κουλτούρας αλλά έλλειψης πραγματικού ενδιαφέροντος από την πλευρά της πολιτείας.

Προσωπικά, ανήκω στην κατηγορία των οδηγών που φοράει πάντα κράνος, ο εξοπλισμός ασφάλειας ΔΕΝ ΕΞΑΝΤΛΕΙΤΑΙ ΣΤΟ ΚΡΑΝΟΣ, ακόμα και για δύο βήματα. Προσωπικά η ύπαρξη νόμου με αφήνει παγερά αδιάφορο λοιπόν.

Η καταστολή είναι πάντα το επιστέγασμα μιας σειράς ενεργειών αλλά ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Η ΑΡΧΗ.

Θα ήθελα με ένα παράδειγμα να τεκμηριώσω την άποψή μου. Το κάπνισμα ευθύνεται για πολλές μορφές καρκίνου αποδεδειγμένα. Πρέπει λοιπόν εγώ ως μη καπνιστής να έχω την απαίτηση να απαγορευτεί αυτό σε όλους τους δημόσιους και ιδιωτικούς χώρους που παρεβρίσκομαι ? Έχω δικαίωμα να μυνήσω όποιον καπνίζει δίπλα μου για πρόκληση σωματικών βλαβών εκ πρόθεσης μιας και είναι γνωστές οι συνέπειες από το παθηικό κάπνισμα ?


Θεωρώ λοιπόν παράλογους τους συλογισμούς του στύλ "άν τον χτυπούσα και φορούσε κράνος" κλπ. Αν έχουμε τη φιλοσοφία της αυθαίρετης καταστολής για πρόληψη τότε κινδυνεύει η κοινωνία να καταστείλει ελευθερίες, γεγονός πολύ επικίνδυνο.


Πιστεύω οτι αυτό που σώζει ζωές είναι η ενημέρωση, η παιδεία, η ευαισθητοποίηση τόσο των κρατικών φορέων αλλά του συνόλου των οδηγών εν γένει. Αυτός ήταν και ο λόγος που θέλησα να συμμετάσχω και εγώ σε αυτή την προσπάθεια του site.


ΑΡΝΟΥΜΑΙ ΝΑ ΜΕ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΣΑΝ ΑΜΟΡΦΩΤΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑΚΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΤΟΝ ΕΝΣΤΟΛΟ ΝΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΟΔΗΓΟ. ΑΣ ΜΟΥ ΜΑΘΟΥΝ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΩΣΤΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΜΕ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ, ΑΣ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΤΟ ΟΔΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ, ΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΧΩΡΟΥΣ ΣΤΑΘΜΕΥΣΗΣ ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΕΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ, ΑΣ ΜΕ ΜΑΘΟΥΝ ΝΑ ΟΔΗΓΩ ΜΗΧΑΝΗ ΟΠΩΣ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕΤΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΤΟΛΗ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΗ.
Moderator of Motocikleta.Gr


Το μεγαλύτερο δώρο για έναν αναβάτη είναι η επόμενη βόλτα με τη μηχανή. Οδηγείτε με ασφάλεια λοιπόν.


Δημοπρασίες Αγάπης !

Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !
Άβαταρ μέλους
Tdmrider
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2698
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2006 12:00 am
Τοποθεσία: Βούλα, Αθήνα
Ονομα χρήστη: Σπύρος
Μοντέλο: Yamaha TDM
Κυβικά: 900

Δημοσίευσηαπό iznogood την Τρί Δεκ 19, 2006 3:22 pm

αν και ειναι παλιο το post, θα πω και εγω τη γνωμη μου.
Δεν εχεται δει ποτε μηχανοβιο να φοραει κρανος ΑΛΛΑ να φοραει σαγιοναρες, σορτς και φανελακι, πολυ πλακα ετσι...! ο τύπος νιωθει προστασια. Για πειτε μου τωρα γιατι ειναι μονο το κρανος υποχρεωτικο?
Η μηχανη θέλει πληρη προστασια (κατι που ελαχιστοι το κανουμε).
Συμφωνα με την λογικη λοιπον της υποχρεωτικής δια νόμου χρήσης, για προστασια θα επρεπε να αγοραζουμε και τα υπολοιπα ομως δεν συμβαινει αυτο και ΣΩΣΤΑ δεν γινεται. Δηλ. η πολιτεια θα πρεπει να θεσπιζει κανόνες για οτιδηποτε, κυριες & κυριοι επιτελους η ασφαλεια μας ειναι δικη μας ΕΥΘΥΝΗ. Ευθυνη του κρατους ειναι να σου παρεχει ασφαλεις δρομους.
Λοιπον ψηφος κατα
Μην ξεχνιομαστε ομως το κρανος ειναι μια καλη ΣΥΝΗΘΕΙΑ.-
:smt023 :smt023 :smt023
chalife ala place du chalif.
http://www.carbon-aramid.com
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
iznogood
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2527
Εγγραφή: Δευτ Δεκ 11, 2006 8:50 pm
Τοποθεσία: Πολύγωνο-Αθήνα
Ονομα χρήστη: Αλεξης
Κυβικά: 0

Δημοσίευσηαπό gf-pegasus την Δευτ Δεκ 25, 2006 6:36 am

ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΠΩΣ ΨΗΦΙΣΑ ΚΑΤΑ
ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΗΜΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΖΩΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΕΠΙΒΑΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΝΟΜΟ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΣΩ…….. Η ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΟΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΗ ΜΕΘΟΔΟΣ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ….ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΟΙΑΖΟΤΑΝ….
1. ΘΑ ΑΦΑΙΡΟΥΣΕ ή ΘΑ ΜΕΙΩΝΕ ΤΟ Φ.Π.Α. ΑΠΟ ΤΑ ΕΙΔΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΙΣΤΗ
2. ΘΑ ΦΡΟΝΤΙΖΕ ΝΑ ΚΛΙΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΛΑΚΚΟΥΒΑ ΠΟΥ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΘΝΙΚΗ ΟΔΟ ΤΗΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ.
3. ΘΑ ΦΡΟΝΤΙΖΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΓΙΑ ΔΙΠΛΩΜΑ
4. ΘΑ…………….
5. ΘΑ……………
6. ΘΑ…………………….
7. ΘΑ………………….
8. ΘΑ ΦΡΟΝΤΙΖΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΩΜΕ ΚΡΕΑΤΑ ΜΕ ΔΙΟΞΙΝΕΣ ΚΑΙ ΡΑΔΙΕΝΕΡΓΕΙΑ
9. ΘΑ ΦΡΟΝΤΙΖΕ ΝΑ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ
10. ΘΑ…………..
11. ΘΑ……………………………
12. ΘΑ ΦΡΟΝΤΙΖΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΔΙΓΙΚΗ.
13. ΘΑ …………
14. ΘΑ……………….

ΑΜΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΘΑ ΓΡΑΦΩ 10 ΜΕΡΕΣ ΠΟΣΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΜΟ ΤΟ ΠΟΛΙΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΚΡΙΣΜΑ Η ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΡΟΥΦΑΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΘΥΣΙΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΡΗΜΗ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ ………………………………
ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΠΑΛΙ ΝΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΒΑΖΕΙ ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ ΛΙΘΑΡΑΚΙ ΣΤΗΝ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ………….ΟΤΙ ΟΛΑ ΜΕ ΤΟ ΣΤΑΝΙΟ ΘΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ……ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΚΑΤΑΝΤΑΜΕ ΑΒΟΥΛΑ ΖΩΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΝΑ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΠΟΤΕ ΘΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΩΣ……

ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΑΙΔΕΙΑΣ
:D
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
gf-pegasus
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 23, 2006 2:27 am
Τοποθεσία: Αθηνα - Περιστερι
Μοντέλο: BMW R 1100 GS
aprilia Pegaso 650
Κυβικά: 1750

Δημοσίευσηαπό Dimitris την Δευτ Δεκ 25, 2006 1:50 pm

Ωραία τα λες ρε Γιώργο και συμφωνώ αλλά....σκέφτομαι...αν υποθέσουμε πως η κοινωνία μας είναι η ιδανική που περιγράφεις, δηλαδή με υπέροχους δρόμους, αδιάβλητες εξετάσεις για το δίπλωμα, σήμανση υποδειγματική, αφάιρεση του ΦΠΑ για τα κράνη, εξευτιλιστικές τιμές για την αγορά κρανών...εκπαιδευτικό σύστημα άριστο, οδηγική παιδεία και κουλτούρα στα ύψη και τα λοιπά....


Πιστέυεις οτι ούτε τότε θα υπήρχαν άνθρωποι που θα οδηγούσαν μοτοσικλέτες χωρίς κράνος?

Πως θα έπρεπε να αντιμετωπιστούν οι οδηγοί-σε μια τέτοια κοινωνία- που δεν φορούν κράνος;
Εσύ τι θα έλεγες για αυτούς? Τί θα περίμενες από το κράτος να κάνει σε αυτή τη περίπτωση?
Moderator of Motocikleta.Gr

Moto Guzzi Breva V1100 2006
Moto Guzzi Le Mans V11 2003
Moto Guzzi World Club

The way the "V" is meant to be...



Δημοπρασίες Αγάπης ! Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Παλαιό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 7897
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 8:11 pm
Τοποθεσία: Μακεδονία, Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά
Μοντέλο: Moto Guzzi 1100 Breva 2006 ABS, V11 Le Mans 2003, 1100 sport 1998
Κυβικά: 1100

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Δευτ Δεκ 25, 2006 3:03 pm

ακομα και σε αυτη την κοινωνια που περιγραφεις δημητρη θα υπηρχαν ατομα που δεν θα φορουσανε εξαιτιας της δικιας τους φιλοσοφίας .

Εγω πιστευω στον σεβασμο της ζωής , οποιαδηποτε ζωής . Δυστηχως στην Ελλαδα καποια πραγματα γινονται με λαθος τροπο .

Το προβλημα ξεκιναει με την παιδεια ? τελικα δεν το νομιζω αυτο , παρε παραδειγμα τα ατομα που καπνιζουν , σε ολα τα πακετα τσιγαρα σου αναφερει οτι το καπνισμα κανει κακο και μαλιστα σου λεει τι μπορεις να παθεις .

Αρα καπνιστα εισαι ενημερομενος για τις επιπτωσεις και ομως συνεχιζεις να καπνιζεις , .αυτος το κανει λογω παιδειας ? Φυσικα οχι το κανει κατ επιλογή .

Το ιδιο συμβαινει και στον μοτοσυκλετιστη ,γνωριζει οτι αν πεσει χωρις κρανος θα χτυπησει αλλα θεωρει οτι σε αυτον δεν θα συμβει και σου προβαλει και ενα σωρο δικαιολογίες γιατι το κανει .


Βαση αποφασεις δικαστηριων η ζωη ενος ανθρωπου ανηκει κατα ενα μερος σε αυτον και το υπολοιπο μερος σε αυτους που σε φερανε στην ζωη και σε αυτους που σε αγαπανε . Βαση αυτης της νομοθεσιας το κρατος υποχρεούται να προβει σε καθε μετρο που θα σου προφυλαξει την ζωή . Ενα απο αυτα ειναι και το κρανος .

Ειτε σου αρεσει ειτε οχι θα πρεπει να το φορας για να σωσεις την ζωη σου ,οχι μονο για σενα αλλα και για αυτους που αγαπας και σε αγαπανε .


Οποτε σταματηστε με το ψωμοτυρι περι παιδείας , αν θελετε να φωναξετε για κατι φωναξτε για τα εσοδα που εχει το κρατος απο τα προστιμα που αντι να τα χρησιμοποιησει σωστα ωστε να προσφερει ποιο ασφαλους δρομους τα δαπανει σε κολοχαρτο ,φωναχτε για ολους αυτους που πληρωνουν για να αποκτησουν ενα διπλωμα και μετα κυκλοφορουν και σκοτώνουν και ενα σωρο αλλα .

ΚΑΙ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΜΙΛΑΤΕ ΠΕΡΙ ΠΑΙΔΕΙΑΣ τοτε θα πρεπει να φωναζετε συνεχεια για ολους αυτους που παρανομουν καθημερινα και την γλυτωνουνε . ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΙΔΕΙΑ μας ,οτι θα παρανομω και θα καταπατω τα ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ σου και θα την γλυτώνω γιατι ΕΣΥ ΜΙΑ ΖΩΗ θα ΚΑΤΕΒΑΖΕΙΣ το κεφαλι και θα το ΔΕΧΕΣΑΙ .
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Δημοσίευσηαπό gf-pegasus την Δευτ Δεκ 25, 2006 8:15 pm

ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ ΗΛΙΑ ….ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΣΟΥ …..
ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΨΕΣ ………ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΤΙΘΕΣΕΙΣ …….

ΦΕΡΝΕΙΣ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΜΕ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ…….ΚΑΙ ΤΟ ΦΕΡΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙΣ ΟΤΙ ΟΣΟΙ ΚΑΠΝΙΖΟΥΝ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΑΣ ΞΕΡΟΥΝ…..

ΑΣ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΚΔΟΧΗ ΟΤΙ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΗΤΗΜΑ ΠΑΙΔΕΙΑΣ……….

ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΜΑΣ ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΠΙΒΑΛΕΙ ΔΙΑ ΝΟΜΟΥ ΤΗΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΤΗΣ ΠΩΛΗΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΚΑΠΝΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΣΙΓΑΡΟΥ ???

ΦΙΛΕ ΗΛΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙΣ ΔΕΝ ΧΤΙΖΕΙΣ ΣΩΣΤΕΣ ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ …..
ΑΛΛΑ ΧΤΙΖΕΙΣ ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΦΟΒΙΣΜΕΝΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ….ΑΒΟΥΛΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΤΙ ΟΧΙ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΟΧΙ …………

ΟΙ ΣΩΣΤΕΣ ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΧΤΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΚΑΝΟΝΕΣ ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΤΟΥΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΣΟΥ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΖΗΤΑΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΦΑΡΜΟΣΕΙ ,……ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ………..

:smt017
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
gf-pegasus
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 23, 2006 2:27 am
Τοποθεσία: Αθηνα - Περιστερι
Μοντέλο: BMW R 1100 GS
aprilia Pegaso 650
Κυβικά: 1750

Δημοσίευσηαπό Ofanis την Δευτ Δεκ 25, 2006 9:19 pm

Κατά
για όλους τους λόγους που προαναφερθηκαν
Για την ελευθερία 'εκφρασης όπως ισχύει και στην αμερική (σε μερικές πολιτείες τουλάχιστον)

Αντί για τις απαγορεύσεις (με τις οποίες όντως δεν πετυχαίνεις τίποτα) να έχουν επιβραβεύσεις στους σωστούς οδηγούς .
Πχ λέω τώρα έτσι μου ρθε.....
Στα μπλόκα να σημειώνουν ποιοι φορούν κράνος και ποιοι όχι - ή και άλλα εξαρτήματα ένδυσης - και να μειώνεται το ειδικό τέλος κυκλοφορίας στο τέλος του χρόνου, ή κάτι τέτοιο

ΚΑι για το κάπνισμα που αναφέρθηκε τα κακά μηνύματα δεν δουλέψαν και τόσο κάλα όσο τα θετικά
Πχ το κάπνισμα σκοτώνει, προκαλει αργό και επώδεινο θάνατο κτλ
αν το κόψεις σε 8 ώρες αρχίζεις να καθαριζεις, σε 1 μήνα θα ξυπνάς πιο ευδιάθετος, στους δυο μήνες θα ανεβοκατεβαίνεις τη σκάλα χωρίς να λαχανιάζεις, στους τρεις θα σου σηκώνεται κτλ κτλ
Άβαταρ μέλους
Ofanis
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 29, 2006 2:06 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Ονομα χρήστη: Φάνης
Μοντέλο: R1
Κυβικά: 1000
Επάγγελμα: Αρχιτέκτων Μηχανικός

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Τρί Δεκ 26, 2006 12:49 am

ΦΙΛΕ ΗΛΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙΣ ΔΕΝ ΧΤΙΖΕΙΣ ΣΩΣΤΕΣ ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ …..
ΑΛΛΑ ΧΤΙΖΕΙΣ ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΦΟΒΙΣΜΕΝΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ….ΑΒΟΥΛΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΤΙ ΟΧΙ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΟΧΙ


Οταν απαγορέυεις στο παιδι σου να περναει τον δρόμο οταν ο γρηγορης (κοκκινο ανθρωπακι ) ειναι αναμενος σημενει οτι ειναι αβουλο ?

Αβουλος χαρακτιρίζεται το ατομο χωρις βουληση , δηλαδη αυτος που αποδεχεται οτι και να του πούνε . Δεν μπορει να ξεχωρισει το σωστο και το λαθος αφου δεν εχει αποψη .


ΟΙ ΣΩΣΤΕΣ ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΧΤΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΚΑΝΟΝΕΣ ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΤΟΥΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΣΟΥ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΖΗΤΑΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΦΑΡΜΟΣΕΙ ,……ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ……….


Συμφωνώ απόλυτα σε αυτο που λές !

Εσυ ,εγω ,ολοι μας ξερουμε οτι το κρανος μπορει να σωσει τη ζωη μας ,και πως το ξέρω ? το κράτος θεσπισε τον κανόνα και φροντισε να με ενημερωσει οταν εκπαιδευομουνα για δίπλωμα οπως και ολα τα υπολοιπα που οριζει ο ΚΟΚ.

Μου ζήτησε μεσω της εκπαιδευσης μου να τον εφαρμόσω και γω δεν τον εφάρμοσα γιατι ειμαι ανεγκεφαλος ή γιατι ετσι γουσταρω. Οποτε το κρατος προσπαθει μεσω του οικονομικου φοβου να υποχρεωσει μια ομαδα ανθρωπων να το φοράνε για να σωσουν την ζωη τους Γιατι ειναι ανεγκεφαλοι και λογω της βλακειας τους θεωρουν καλητερο το ζελε στο μαλι παρα το κρανος . Σε αυτη την ομαδα ανθρωπων απετυχε η παιδεία και προσπαθει ο οικονομικος φοβος να σωσει την ζωη τους .

Εμενα δεν με ενδιαφερει αν το κρανος ειναι υποχρεωτικο ή οχι . Το φοραω για εμενα και οχι επειδη το λεει ο νομος. Επειδη σεβομαι την ζωη μου και επειδη γνωριζω οτι το κρανος και ο εξοπλισμος θα με σωσουν .
Στην δικια μου περιπτωση η παιδεία λειτουργησε .


Αν ζουσαμε σε μια τελεια κοινωνια ολοι οι ανθρωποι θα ειχαν τον ιδιο σεβασμο στην ζωη τους και στην ζωη τον αλλων οποτε δεν θα χρειαζοντουσαν τετοιοι νομοι που να προφυλασουν την ζωη απο τους ανεγκεφαλους . (Φυσικα θα είμασταν αβουλοι )

Ομως επειδη ποτε δεν υπηρξε μια τελεια κοινωνια γιατι παντα ο καθε ενας μας θα σεβεται διαφορετικα την ζωη του και την ζωη τον αλλων επειδη ακριβως δεν ειμαστε αβουλοι χρειαζομαστε κανονες που να οριζουν το σωστο και το λαθος .


Εκει που αποτυχάνει η παιδεία αρχιζει ο νομος !

Αν εγω λεω σωστο και εσυ λαθος καποιος πρεπει να ορισει ποιος απο τους δυο ειναι λαθος . Αυτο το κανει ο νομος !
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Τρί Δεκ 26, 2006 1:24 am

Ofanis έγραψε:Κατά
για όλους τους λόγους που προαναφερθηκαν
Για την ελευθερία 'εκφρασης όπως ισχύει και στην αμερική (σε μερικές πολιτείες τουλάχιστον)

Αντί για τις απαγορεύσεις (με τις οποίες όντως δεν πετυχαίνεις τίποτα) να έχουν επιβραβεύσεις στους σωστούς οδηγούς .
Πχ λέω τώρα έτσι μου ρθε.....
Στα μπλόκα να σημειώνουν ποιοι φορούν κράνος και ποιοι όχι - ή και άλλα εξαρτήματα ένδυσης - και να μειώνεται το ειδικό τέλος κυκλοφορίας στο τέλος του χρόνου, ή κάτι τέτοιο

ΚΑι για το κάπνισμα που αναφέρθηκε τα κακά μηνύματα δεν δουλέψαν και τόσο κάλα όσο τα θετικά
Πχ το κάπνισμα σκοτώνει, προκαλει αργό και επώδεινο θάνατο κτλ
αν το κόψεις σε 8 ώρες αρχίζεις να καθαριζεις, σε 1 μήνα θα ξυπνάς πιο ευδιάθετος, στους δυο μήνες θα ανεβοκατεβαίνεις τη σκάλα χωρίς να λαχανιάζεις, στους τρεις θα σου σηκώνεται κτλ κτλ


Και γω πιστευω οτι θα επρεπε με καποιο τροπο να επιβραβέυονται οι σωστοι οδηγόι , πως εχουμε το Bonus/Malus στα ασφαληστηρια που επιβραβευουν τους σωστους οδηγους ετσι να υπηρχε και κατι αντιστοιχο .

Δηστηχως υπαρχει μονο η τιμωρία και οχι η επιβραβευση . Οποτε αφου δεν υπαρχει οικονομικη επιβράβευση βασιζομαστε στην παιδεία του καθε ατομου ή στον οικονομικο φοβο που εχει μεσα του .

Μην ξεχνατε οτι δεν ειναι το μοναδικο θεμα το κρανος , ο ΚΟΚ μας υποχρεωνει ενα σωρο πραγματα που καθημερινα καταπατούνται .

Τι εννοείς με την ελευθερη εκφραση ? Να σου φερω ενα παραδειγμα ελευθερης εκφρασης

Κυρια που οδηγει ενα πανακριβο τζιπ αποφασησε οτι ο νομος που της απαγορευει να μιλαει με το κινητο οταν οδηγει ειναι περιτος οποτε εκανε οπισθεν σε παραδρομο Λεωφορου μιλωντας και βγηκε καθετα στην Λεωφορο σκοτωνοντας διερχομενο μοτοσυκλετιστη .

Ποιανου το δικαιωμα εκφρασης καταπατίθικε ??? της κυριας να μιλησει στο τηλεφωνο ή το δικαιωμα της ζωης του μοτοσυκλετιστή ?

Μεσω της στερησης εκφρασης της κυριας εξασφαλιζουμε την ζωη του μοτοσυκλετιστη . Η νομοθεσία υφισταται για να οριζει που τελιωνει η ελευθερια σου και αρχιζει η δικια μου .

( το παραδειγμα ειναι πραγματικο γεγονος που εξελιχθηκε στα 10 μετρα απο τα ματια μου )
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Δημοσίευσηαπό Ofanis την Τρί Δεκ 26, 2006 4:28 am

εδώ υπάρχει μια μικρή διαφορά

Με το να μιλάς στο κινητό θέτεις σε κίνδυνο και άλλους

Με το να μην φοράς κράνος δε θα πάθει τίποτε κανείς άλλος εκτός απο σένα

Δε θα κινδυνεύσει ο διερχόμενος πεζος ή ο δίπλα οδηγός
Κάτι ανάλογο με τη ζώνη

Το να μιλάς όμως στο κινητό χρεώνεται με 120€ ενώ το κράνος 350€

Είμαι υπέρ της απαγόρευσης σε ζητήματα που αφορούν και τρίτους γιατί τότε είναι εγκληματική ενέργεια
πχ αν περάσει κάποιος με κόκκινο να θεωρείται απόπειρα ανθρωποκτονίας, γιατί τέτοιο πράγμα είναι εφόσων ξέρεις ότι κάποιος θα περάσει το δρόμο εκείνη τη στιγμή γιατί έχει
πράσινο ΔΕΝ είναι ελευθερία έκφρασης να περάσεις με κόκκινο ή να μιλάς στο κινητό.
ΕΙΝΑΙ ελευθερία έκφρασης να οδηγείς χωρίς κράνος ή χωρίς ζώνη (πχ γιατί σε πιάνει δυσφορία και αλλιώς θα σου απαγορευόταν να οδηγείς και γνωρίζεις το ρίσκο και αναλαμβάνεις την ευθύνη και δεν έχεις κάποιους που να σε νιάζονται ....ή ό,τι άλλο)
Άβαταρ μέλους
Ofanis
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 29, 2006 2:06 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Ονομα χρήστη: Φάνης
Μοντέλο: R1
Κυβικά: 1000
Επάγγελμα: Αρχιτέκτων Μηχανικός

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο ΚΡΑΝΟΣ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες