Επιβολή Υποχρεωτικής Χρήσης Κράνους

Οτι πρέπει να γνωρίζουμε για τα κράνη

επιβολή υποχρεωτικής χρήσης κράνους

Υπερ
25
68%
Κατα
12
32%
 
Σύνολο ψήφων : 37

Δημοσίευσηαπό Dimitris την Τρί Δεκ 26, 2006 8:27 pm

Dimitris έγραψε:
Dimitris έγραψε:..σκέφτομαι...αν υποθέσουμε πως η κοινωνία μας είναι η ιδανική δηλαδή με υπέροχους δρόμους, αδιάβλητες εξετάσεις για το δίπλωμα, σήμανση υποδειγματική, αφάιρεση του ΦΠΑ για τα κράνη, εξευτιλιστικές τιμές για την αγορά κρανών...εκπαιδευτικό σύστημα άριστο, οδηγική παιδεία και κουλτούρα στα ύψη και τα λοιπά....


Πιστέυετε οτι ούτε τότε θα υπήρχαν άνθρωποι που θα οδηγούσαν μοτοσικλέτες χωρίς κράνος?

Πως θα έπρεπε να αντιμετωπιστούν οι οδηγοί-σε μια τέτοια κοινωνία- που δεν φορούν κράνος;
Εσύ τι θα έλεγες για αυτούς? Τί θα περίμενες από το κράτος να κάνει σε αυτή τη περίπτωση?




Θα απαντήσει παρακαλώ κάποιος επιτέλους στο ερώτημα που έθεσα πριν 2 ολόλκηρες σελίδες?????


Παρακαλώ.....
Moderator of Motocikleta.Gr

Moto Guzzi Breva V1100 2006
Moto Guzzi Le Mans V11 2003
Moto Guzzi World Club

The way the "V" is meant to be...



Δημοπρασίες Αγάπης ! Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Παλαιό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 7897
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 8:11 pm
Τοποθεσία: Μακεδονία, Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά
Μοντέλο: Moto Guzzi 1100 Breva 2006 ABS, V11 Le Mans 2003, 1100 sport 1998
Κυβικά: 1100

Δημοσίευσηαπό Ofanis την Τρί Δεκ 26, 2006 8:28 pm

Εγώ λέω οτι πρέπει να φοράμε κράνος

αυτό που εννοούσα είναι ότι δεν σκέφτονται όλοι όπως εγω
και αν κάποιος δεν θελει, γνωρίζοντας τις συνέπειες τότε δε θα θελα ποτέ να έχει κάποιον μπάστακα πάνω από το κεφάλι του και να τον τιμωρει για αυτό.
Άβαταρ μέλους
Ofanis
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 29, 2006 2:06 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Ονομα χρήστη: Φάνης
Μοντέλο: R1
Κυβικά: 1000
Επάγγελμα: Αρχιτέκτων Μηχανικός

Δημοσίευσηαπό Dimitris την Τρί Δεκ 26, 2006 8:31 pm

Ofanis έγραψε:Εγώ λέω οτι πρέπει να φοράμε κράνος

αυτό που εννοούσα είναι ότι δεν σκέφτονται όλοι όπως εγω
και αν κάποιος δεν θελει, γνωρίζοντας τις συνέπειες τότε δε θα θελα ποτέ να έχει κάποιον μπάστακα πάνω από το κεφάλι του και να τον τιμωρει για αυτό.



Δηλαδή δεν πιστέυεις οτι αυτός που δεν φορά κράνος δεν σέβεται και βάζει σε κίνδυνο και την ζωή άλλων...εμμέσως; (για την δική του ζωή έχεις δίκιο, δεν με ενδιαφέρει καθόλου, έχει την ελευθερία να πάει να κάνει οτι θέλει, ΕΦΟΣΟΝ ΟΜΩΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΣΕΒΑΣΤΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ. ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΑΤΗΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ.
Moderator of Motocikleta.Gr

Moto Guzzi Breva V1100 2006
Moto Guzzi Le Mans V11 2003
Moto Guzzi World Club

The way the "V" is meant to be...



Δημοπρασίες Αγάπης ! Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Παλαιό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 7897
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 8:11 pm
Τοποθεσία: Μακεδονία, Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά
Μοντέλο: Moto Guzzi 1100 Breva 2006 ABS, V11 Le Mans 2003, 1100 sport 1998
Κυβικά: 1100

Δημοσίευσηαπό mr.chivas την Τρί Δεκ 26, 2006 8:32 pm

Dimitris έγραψε:
Dimitris έγραψε:..σκέφτομαι...αν υποθέσουμε πως η κοινωνία μας είναι η ιδανική δηλαδή με υπέροχους δρόμους, αδιάβλητες εξετάσεις για το δίπλωμα, σήμανση υποδειγματική, αφάιρεση του ΦΠΑ για τα κράνη, εξευτιλιστικές τιμές για την αγορά κρανών...εκπαιδευτικό σύστημα άριστο, οδηγική παιδεία και κουλτούρα στα ύψη και τα λοιπά....


Πιστέυετε οτι ούτε τότε θα υπήρχαν άνθρωποι που θα οδηγούσαν μοτοσικλέτες χωρίς κράνος?

Πως θα έπρεπε να αντιμετωπιστούν οι οδηγοί-σε μια τέτοια κοινωνία- που δεν φορούν κράνος;
Εσύ τι θα έλεγες για αυτούς? Τί θα περίμενες από το κράτος να κάνει σε αυτή τη περίπτωση?




Θα απαντήσει παρακαλώ κάποιος επιτέλους στο ερώτημα που έθεσα πριν 2 ολόλκηρες σελίδες?????


Παρακαλώ.....





Θα έλεγα πως όπου υπάρχει ύλη υπάρχει και αντιύλη. Πάντα θα υπάρχουν αντιρρησίες ακόμα και αν δεν υπάρχει κάποιος λόγος για να υφίστανται
Hasta la victoria siempre!
Άβαταρ μέλους
mr.chivas
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Δεκ 19, 2006 6:47 pm
Τοποθεσία: Havana, Cuba

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Τρί Δεκ 26, 2006 8:52 pm

Δημητρη αν παρατηρησεις σου εχω απαντησει στο ερωτημα σου

αλλα ας ξαναπαντησω

Αυτο που περιγραφεις ειναι ιδανικη κοινωνια αρα δεν υπαρχουν ανθρωποι που να καταπατουν κανονες για αυτο ειναι ιδανικη . (οποτε δεν χρειαζονται κανονες τιμωρίας)

ομως ειναι αδυνατο να υπαρξει ιυδανικη κοινωνια γιατι παντα θα υπαρχουν ανθρωποι που εχουν διαφορετικη αποψη .

Νομιζω οτι απαντησα τωρα .
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Δημοσίευσηαπό Dimitris την Τρί Δεκ 26, 2006 8:56 pm

Ναι ρε παιδιά, πάντα θα υπάρχουν αντιρρησίες αλλά πως θα έπρεπε να αντιμετωπιστούν σωστά; Αυτό ρωτάω.

ΟΚ. το μέγαλο χρηματικό προστιμο οι περισσότεροι πιστέυουν πως δεν είναι σωστό, οπότε ρωτάω, σε μια κοινωνία με σωστή παιδεία πως θα είναι καλό να αντιμετωπιστουν αυτοί που δεν φορούν κράνος (αδικαιολόγητοι γιατί δεν θα υπάρχει η καραμέλα της έλλειψης παιδείας)


;;;
Moderator of Motocikleta.Gr

Moto Guzzi Breva V1100 2006
Moto Guzzi Le Mans V11 2003
Moto Guzzi World Club

The way the "V" is meant to be...



Δημοπρασίες Αγάπης ! Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Παλαιό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 7897
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 8:11 pm
Τοποθεσία: Μακεδονία, Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά
Μοντέλο: Moto Guzzi 1100 Breva 2006 ABS, V11 Le Mans 2003, 1100 sport 1998
Κυβικά: 1100

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Τρί Δεκ 26, 2006 9:01 pm

Αγαπητέ φίλε είμαι απο τους πιο φανατικούς οπαδούς της ελεύθερης βούλησης και έκφρασης, επικροτώ ανθρώπους που δεν ακολουθούν τη μάζα και κάνουν την προσωπική τους επανάσταση σε κάθε μορφή της.

Εγώ προσωπικά παραιτήθηκα απο μια μεγάλη εταιρεία που εργαζόμουν και κατείχα προνομιακή θέση για να κάνω κάτι δικό μου. Γούσταρα απλά να είμαι ανεξάρτητος και το έχω καταφέρει με το ανάλογο κόστος.

Αν θές λοιπόν βοηθησέ με, τι το επαναστατικό υπάρχει στο να μη φοράς κράνος?

Εγώ προσωπικά δεν φοράω και δεν είμαι περήφανος για αυτό!


Και γω ενας απο αυτους ειμαι , δεν μπορω ιστορίες της μαζας .

Ομως αλλο ελευθερη βουληση και επανασταση και αλλο αντιδραστικη συμπεριφορά .

Στο να μην φορας κρανος δεν πιστευω οτι επαναστατεις σε κατι , εκτος αν επαναστατεις στην ζωη , ολοι οσοι φορανε θελουν να ζησουν και εσυ θες να πεθανεις οποτε επαναστατεις στην μαζα που θελουν να ζησουν .


Αυτο που βλεπω στα τελευταια ποστ ειναι οτι ολοι συμφωνουμε οτι ειναι σωστο να φοραμε ΚΡΑΝΟΣ και οτι το φοράμε κατα επιλογη και οχι λογο υποχρέωσης .

Οποτε σε τι διαφωνουμε ?
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Δημοσίευσηαπό Dimitris την Τρί Δεκ 26, 2006 9:07 pm

rc31 έγραψε:
Οποτε σε τι διαφωνουμε ?



Στο οτι κάποιο πιστέυουν οτι δεν πρέπει να επιβάλλεται η χρήση κράνους λέγοντας οτι είναι θέμα έλλειψης παιδείας. Και εγώ ξαναρωτώ σε μια κοινωνία με πραγματική παιδεία και κουλτούρα, και με το σκεπτικό πως πάντα θα υπάρχουν οι αντιρρησίες, αυτοί πως θα έπρεπε να αντιμετωπιστουν;
Moderator of Motocikleta.Gr

Moto Guzzi Breva V1100 2006
Moto Guzzi Le Mans V11 2003
Moto Guzzi World Club

The way the "V" is meant to be...



Δημοπρασίες Αγάπης ! Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Παλαιό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 7897
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 8:11 pm
Τοποθεσία: Μακεδονία, Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά
Μοντέλο: Moto Guzzi 1100 Breva 2006 ABS, V11 Le Mans 2003, 1100 sport 1998
Κυβικά: 1100

The longest post ever.....

Δημοσίευσηαπό mr.chivas την Τρί Δεκ 26, 2006 9:23 pm



Αυτή η κουβέντα είναι πολύ μεγάλη και δεν εξαντλείται, όπως βλέπω το έχουμε γενικεύσει λίγο το θέμα και έχουμε παρασυρθεί σε άλλα μονοπάτια.

Αν θέλετε να κουβεντιάσουμε για ελευθερία και επανασταση πολυ ευχαρίστως. Για τους τρόπους που οι κρατικοί μηχανισμοί έχουν εφεύρει για να μας τα παίρνουν χοντρα αλλα γλυκά!

Για την ύπνωση της κοινωνίας με τα μεγάλα εμπορικά κέντρα και το πόσο εύκολα μπορεις να καταστραφείς οικονομικα απλα για να πάρεις ενα σπιτι και ένα αυτοκίνητο.

Αλλωστε όλοι έχουμε δικαίωμα στο όνειρο, το θέμα είναι αν μπορούμε να ονειρευτούμε!!!
Hasta la victoria siempre!
Άβαταρ μέλους
mr.chivas
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Δεκ 19, 2006 6:47 pm
Τοποθεσία: Havana, Cuba

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Τρί Δεκ 26, 2006 9:25 pm

Αν θέλετε να κουβεντιάσουμε για ελευθερία και επανασταση πολυ ευχαρίστως.


Αν θελετε κουβεντα για αυτα ανοιξτε νεο ποστ γιατι εδω εχουμε ηδη ξεφυγει οποτε να μην συνεχισουμε με γενικη κουβεντα αλλα μονο σχετικα με το κρανος .
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Δημοσίευσηαπό Dimitris την Τρί Δεκ 26, 2006 9:33 pm

Dimitris έγραψε:
rc31 έγραψε:
Οποτε σε τι διαφωνουμε ?



Στο οτι κάποιο πιστέυουν οτι δεν πρέπει να επιβάλλεται η χρήση κράνους λέγοντας οτι είναι θέμα έλλειψης παιδείας. Και εγώ ξαναρωτώ σε μια κοινωνία με πραγματική παιδεία και κουλτούρα, και με το σκεπτικό πως πάντα θα υπάρχουν οι αντιρρησίες, αυτοί πως θα έπρεπε να αντιμετωπιστουν;


αναφέρομαι αποκλειστικά στον τρόπο αντιμετώπισης των αντιρρισίων σε ότι αφορά το κράνος και μόνο.
Moderator of Motocikleta.Gr

Moto Guzzi Breva V1100 2006
Moto Guzzi Le Mans V11 2003
Moto Guzzi World Club

The way the "V" is meant to be...



Δημοπρασίες Αγάπης ! Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Παλαιό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 7897
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 8:11 pm
Τοποθεσία: Μακεδονία, Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά
Μοντέλο: Moto Guzzi 1100 Breva 2006 ABS, V11 Le Mans 2003, 1100 sport 1998
Κυβικά: 1100

Δημοσίευσηαπό gf-pegasus την Τρί Δεκ 26, 2006 11:22 pm

Γράφτηκαν πολλά με πάρα πολλά παραδείγματα που μπορεί το ένα να αναιρεί το άλλο και μερικά τελείως αντιφατικά.
Πιστεύω πως διυλίζουμε τον κώνωπα και καταπίνουμε την κάμηλο

Η Ελληνική γλώσσα νομίζω τα λέει όλα και για το λόγο αυτό θα χρησιμοποιήσω τις βασικότερες λέξεις που γράφτηκαν εδώ και αποδίδουν όλο το νόημα των δυο διαφορετικών απόψεων με μια συγκεκριμένη σειρά για να πω την άποψη μου .

Θα παρουσιάσω λοιπόν τις λέξεις με τις επεξηγήσεις του Μείζων Ελληνικού Λεξικού εκφράζοντας τις δυο διαφορετικές απόψεις όπως εγώ τουλάχιστον τις κατέγραψα.

Εγώ είμαι υπέρ της πρώτης άποψης που στηρίζεται στην παιδεία.

Και να τονίσω πως η παιδεία δεν αποτυγχάνει ποτέ …αλλά μόνον οι δάσκαλοι αποτυγχάνουν γιατί δεν ενδιαφέρονται.

Η παιδεία φέρνει τους δίκαιους νόμους και με την νουθεσία φτιάχνεις συνειδητοποιημένους πολίτες.

Παιδεία , [<αρχ. παιδεία < παιδεύω] , (η) ουσ. το αποτέλεσμα της ανατροφής και εκπαίδευσης, πνευματική και ηθική αγωγή: η παιδεία είναι ο κυβερνήτης του βίου (Γ. Σεφέρης) | το σύνολο των γνώσεων που απαιτείται και των ηθικών αρχών που επιβάλλεται να διαθέτει κάποιος κατά την άσκηση λειτουργήματος ή επαγγέλματος

Νόμος, [<αρχ. νόμος < νέμω], (ο) ουσ. γραπτός κανόνας δικαίου | το σύνολο των νομοθετημάτων μιας πολιτείας, νομοθεσία | κανόνας που ρυθμίζει ορισμένη ενέργεια ή εκδήλωση του ανθρώπου | η επικράτηση του ισχυροτέρου

Νουθετώ, [<αρχ. νουθετέω-ώ < νο[ύς + τίθημι], -είς, -εί ρ. (νουθέτ-ησα, -ήθηκα, -ημένος) δίνω συμβουλές, δασκαλεύω.

Συνειδητοποιώ , [<συνειδητός + ποιώ], -είς, -εί ρ. (συνειδητοποί-ησα, -ήθηκα, -ημένος) αποκτώ σαφή και ενσυνείδητη γνώση της σημασίας γεγονότος ή καταστάσεως


Με τις απαγορεύσεις , τα πρόστιμα και τις τιμωρίες φτιάχνεις ανθρώπους διστακτικούς και φοβισμένους δηλαδή άβουλους

Απαγορεύω , [<αρχ. άπαγορεύω < άπό + 'άγορεύω], ρ. (απαγόρ-εψα κ. -ευσα, -εύτηκα, -ευμένος) διατάζω να μη γίνει ή να μη γίνεται κάτι, δεν επιτρέπω, εμποδίζω κίνηση, δράση, λειτουργία κτλ.

Πρόστιμο , [<αρχ. πρόστιμον < πρός + τιμή], (το) ουσ. (Κ πρόστιμον) χρηματική ποινή επιβαλλόμενη από τις αρμόδιες αρχές για παραβάσεις σε βαθμό πταίσματος | ποινή που συνίσταται στην καταβολή χρηματικού ποσού από υπαλλήλους που υπέπεσαν σε πειθαρχικό παράπτωμα

Τιμωρώ , [<αρχ. τιμωρέω-[ώ < τιμωρ’ος (= που φρουρεί την τιμή)], -είς, -εί κ. -άς, -ά ρ. (τιμώρ-ησα, -ήθηκα, -ημένος) επιβάλλω τιμωρία, κολάζω | εκδικούμαι | (συνεκδ.) βασανίζω, ταλαιπωρώ

Φόβος , [<αρχ. φόβος] , (ο) ουσ. συναίσθημα ανησυχίας εξαιτίας κινδύνου, δέος, τρόμος | γιατί φοβάται την τιμωρία | αγωνία, ανησυχία.

Άβουλος . [<αρχ. /άβουλος < ά στερητ. + βουλή (= βούληση, θέληση)] , -η, -ο επίθ. (Κ -ος, -ον) ο αναποφάσιστος, ο πάντα διστακτικός, που δεν έχει βούληση, θέληση[/b]

Με εκτίμηση
Γιώργος


:D
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
gf-pegasus
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 23, 2006 2:27 am
Τοποθεσία: Αθηνα - Περιστερι
Μοντέλο: BMW R 1100 GS
aprilia Pegaso 650
Κυβικά: 1750

Δημοσίευσηαπό Dimitris την Τρί Δεκ 26, 2006 11:43 pm

Γιώργο με βάση δικό σου αρκετά προηγούμενο κείμενο παραπάνω έκανα μια απλή ερώτηση. Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου απαντήσεις?


Η τοποθέτησή μου είναι η εξής:


Συμφωνώ πως το σημαντικότερο όλων είναι να υπάρχει παιδεία και αναφέρομαι αποκλειστικά στο θέμα κράνους και οδικής συμπεριφόρας και συμμόρφωσης και δεν γενικέυω το θέμα. Εντάξει; Συνεχίζω.

Λοιπόν με λύπη μας βλέπουμε πως στο κράτος που ζούμε υπάρχει παντελής έλλειψη οδηγικής παιδείας και κουλτούρας. Το κράτος αντί να λάβει τα απαράιτητα μέτρα, ώστε να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα απο την ρίζα του (μαθήματα απο μικρή ηλικία, στα σχολεία, αδιάβλητες εξετάσεις κ.τ.λ), αυτό που κάνει είναι να θεσπίζει αυστηρούς νόμους και τσουχτερά πρόστιμα.


Αυτός είναι και ο λόγος που κάνουμε αυτή την συζήτηση. Ειπώθηκε από πολλούς εδώ πως
-η επιβολή χρήσης κράνους είναι απαράδεκτη, πως καταπατά την ελευθερία έκφρασης, βούλησης κ.τ.λ. Πως το να μην φορά κάποιος κράνος δεν επηρρεάζει κανέναν άλλο παρά μόνο τον ίδιο, πως η λύση δεν είναι το πρόστιμο αλλά η παιδεία.

-Κάποιοι άλλοι (όπως εγώ) διεφώνησαν με τα παραπάνω. Συμφωνώ πως είναι λάθος η μονόπλευρη αντιμετώπιση του θέματος (αυστηρά πρόστιμα), πως πρέπει να υπάρξει επιτέλους προσπάθεια για διαμόρφωση οδηγικής κουλτούρας, με την διαφορά όμως πως η επιβολή χρήσης κράνους είναι σωστή.


Συμφωνήσαμε παραπάνω πως όσο ιδανική και να είναι μια κοινωνία, πάντα θα υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που αν και θα έχουν μεγαλώσει σε περιβάλλον με οδηγική κουλτούρα και παιδεία, θα εξακολουθούν να μην φορούν κράνος.

Ρωτώ για πολλοστή φορά λοιπόν Γιώργο και θα εκτιμούσα πολυ αν μου έδινες μια ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

Αν υποθέσουμε πως η ελληνική κοινωνία αλλάζει πρόσωπο. Αρχίζει να δίνεται έμφαση σε όλα αυτά που θέλουμε εμείς οι μοτοσικλετιστές. Ας πούμε Γιώργο πως παύουν να υπάρχουν κασταλτικά μέτρα, νόμοι τσουχτεροί για κράνη, αλλά ο καθένας είναι έλεύθερος να επιλέξει, αφού θα έχει μεγαλώσει και γαλουχηθεί με ΠΑΙΔΕΙΑ.

Ακόμα και σε αυτή τη περίπτωση θα υπάρχουν άνθρωποι που δεν θα το φορούν.

ΠΟΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ? σύμφωνα πάντα με το σκεπτικό σου;
Moderator of Motocikleta.Gr

Moto Guzzi Breva V1100 2006
Moto Guzzi Le Mans V11 2003
Moto Guzzi World Club

The way the "V" is meant to be...



Δημοπρασίες Αγάπης ! Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Παλαιό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 7897
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 8:11 pm
Τοποθεσία: Μακεδονία, Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά
Μοντέλο: Moto Guzzi 1100 Breva 2006 ABS, V11 Le Mans 2003, 1100 sport 1998
Κυβικά: 1100

Δημοσίευσηαπό nfot την Τρί Δεκ 26, 2006 11:49 pm

Οταν λοιπον αποτυγχανει η παιδεια, δυστυχως η επιβολη - απαγορευση - νομοθετηση ειναι ο μονος δρομος. Και δυστυχως η παιδεια σ'αυτον τον τοπο δεν τα παει και πολυ καλα ... Και πως να παει, οταν η πλειονοτητα των εκπαιδευτικων εχουν στο μυαλο τους το προτυπο του δημοσιου υπαλληλου που δεν δουλευει, δεν ελεγχεται, δεν τιμωρηται αλλα πληρωνεται κανονικα. Εχω αρκετους φιλους - φιλες εκπαιδευτικους και τα ζω καθημερινα.
"Motor racing, mountain climbing and bull fighting are the only true sports.
All the rest are children's games played by adults."

- Ernest Hemingway -
Άβαταρ μέλους
nfot
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1553
Εγγραφή: Τρί Σεπ 05, 2006 9:13 pm
Τοποθεσία: Βολος
Ονομα χρήστη: Νικος
Μοντέλο: FZ6 & Daytona 675
Κυβικά: 1275

Δημοσίευσηαπό gf-pegasus την Τετ Δεκ 27, 2006 2:25 am

Dimitris έγραψε:Γιώργο με βάση δικό σου αρκετά προηγούμενο κείμενο παραπάνω έκανα μια απλή ερώτηση. Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου απαντήσεις?

Αν υποθέσουμε πως η ελληνική κοινωνία αλλάζει πρόσωπο. Αρχίζει να δίνεται έμφαση σε όλα αυτά που θέλουμε εμείς οι μοτοσικλετιστές. Ας πούμε Γιώργο πως παύουν να υπάρχουν κασταλτικά μέτρα, νόμοι τσουχτεροί για κράνη, αλλά ο καθένας είναι έλεύθερος να επιλέξει, αφού θα έχει μεγαλώσει και γαλουχηθεί με ΠΑΙΔΕΙΑ.

Ακόμα και σε αυτή τη περίπτωση θα υπάρχουν άνθρωποι που δεν θα το φορούν.

ΠΟΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ? σύμφωνα πάντα με το σκεπτικό σου;


Φίλε Δημήτρη στην περίπτωση που έχουμε μια τόσο ιδανική κοινωνία όπως την περιγράφεις νομίζω πως τότε θα μπορούν να εξετάσουν τα μέτρα για την αντιμετώπιση αυτού του θέματος που θέτεις.
Εγώ δυστυχώς δεν έχω έτοιμες λύσεις στο τσεπάκι μου για να σου δώσω τώρα εδώ μια ..λυπάμαι …..
Απλά έχω την άποψη πως όλα παλεύωντε με την νουθεσία και όχι με τιμωρία ….
Εγώ έτσι μεγάλωσα τα παιδιά μου και συνεχίζω……έχω μια κόρη που είναι 18 χρονών και την μεγάλωσα με συμβουλές και παραδείγματα και εκπαίδευση προσωπική και με πολύ συζήτηση και δεν την τιμώρησα ποτέ ….και να σου πω ένα μικρό παράδειγμα μιας και αναφέρθηκε εδώ σαν παράδειγμα.
Εγώ είμαι καπνιστής από 16 χρονών ….ο πατέρας μου προσπάθησε να με αποτρέψει από το τσιγάρο με λάθος τρόπο ….με κυριότερο γνώμονα την τιμωρία ….και όμως δεν τα κατάφερε ….εγώ όμως με την συζήτηση και επιδεικνύοντας όλες τις δυσκολίες που μου προκαλεί το κάπνισμα την απέτρεψα από το να πέσει στο τσιγάρο και την κόρη μου και τον γιο μου ελπίζω ….και όχι μόνο τους κατάφερα αλλά τους έχω στρέψει εναντίον μου σε σημείο να με νουθετούν συνεχώς για το τσιγάρο και εμένα αλλά και την μητέρα τους με αποτέλεσμα η μητέρα τους να κόψει το τσιγάρο και εγώ να είμαι στα πρόθυρα της «καταστροφής» μου να το κόψω

Έτσι πιστεύω πως αλλάζουνε και φτιάχνουν οι άνθρωποι …..τώρα ακραία παραδείγματα μπορώ να φέρω και εγώ ένθεν και ένθεν και για τις δυο απόψεις αλλά αυτό δεν οδηγεί πουθενά.

Αν στεκόμαστε και δεχόμαστε έτσι όλες τις απαγορεύσεις που βάζουν θα καταντήσουμε στο τέλος να μην μπορούμε να έχουμε αντίρρηση γιατί θα απαγορεύεται.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
gf-pegasus
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 23, 2006 2:27 am
Τοποθεσία: Αθηνα - Περιστερι
Μοντέλο: BMW R 1100 GS
aprilia Pegaso 650
Κυβικά: 1750

Δημοσίευσηαπό iznogood την Τετ Δεκ 27, 2006 9:57 am

gf-pegasus έγραψε:Η παιδεία φέρνει τους δίκαιους νόμους και με την νουθεσία φτιάχνεις συνειδητοποιημένους πολίτες.

Με τις απαγορεύσεις , τα πρόστιμα και τις τιμωρίες φτιάχνεις ανθρώπους διστακτικούς και φοβισμένους δηλαδή άβουλους


:smt041 :smt041 :smt041 :smt041 :smt041 :smt041 :smt041 :smt041 :smt041
chalife ala place du chalif.
http://www.carbon-aramid.com
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
iznogood
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2527
Εγγραφή: Δευτ Δεκ 11, 2006 8:50 pm
Τοποθεσία: Πολύγωνο-Αθήνα
Ονομα χρήστη: Αλεξης
Κυβικά: 0

Δημοσίευσηαπό iznogood την Τετ Δεκ 27, 2006 10:22 am

Πριν 20 χρονια ποσοι φορουσαν κρανος?
Τωρα δεν ειμαστε σαφως περισσοτεροι (αυτοι που φοραμε κρανος), αρα δημιουργειται κουλτουρα.Νομιζεται οτι αυτο το καταφερε το κρατος?
Οχι, εμεις το καταφεραμε.
Παρτε παραδειγμα το forum μας, υπαρχουν κανονες και τους τηρουμε, γιατι?
Εμεις ειμαστε η κοινωνια, εμεις τη διαμορφωνουμε, εμεις πρεπει να αγωνιστουμε, εμεις...εμεις...εμεις...!!!
Και αν ειναι ετσι η Ελλαδιτσα εμεις φταιμε. Βαλτε κρανος, εξαρτηση παρτε και το "οπλο" σας και χαρειτε την ελευθερία.
:smt006
chalife ala place du chalif.
http://www.carbon-aramid.com
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
iznogood
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2527
Εγγραφή: Δευτ Δεκ 11, 2006 8:50 pm
Τοποθεσία: Πολύγωνο-Αθήνα
Ονομα χρήστη: Αλεξης
Κυβικά: 0

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο ΚΡΑΝΟΣ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης