Επιβολή Υποχρεωτικής Χρήσης Κράνους

Οτι πρέπει να γνωρίζουμε για τα κράνη

επιβολή υποχρεωτικής χρήσης κράνους

Υπερ
25
68%
Κατα
12
32%
 
Σύνολο ψήφων : 37

Επιβολή Υποχρεωτικής Χρήσης Κράνους

Δημοσίευσηαπό Sarevock την Δευτ Ιουν 26, 2006 7:16 pm

Κείμενο διαμαρτυρίας
για την εκστστρατεία της τροχαίας
για την επιβολή της υποχρεωτικής χρήσης κράνους



Η ΜΟΤΟΛΕΣΧΗ ΚΑΒΑΛΑΣ στέκεται πάντα αλληλέγγυα σε κάθε καλοπροαίρετη προσπάθεια της πολιτείας για την βελτίωση της οδικής ασφάλειας. Στηρίζει την καμπάνια για την χρήση του κράνους και κάθε άλλου προστατευτικού μέσου από τους μοτοσικλετιστές, αλλά είναι κάθετα αντίθετη με την αμφισβήτηση του θεμελιώδους δικαιώματος του πολίτη να αποφασίζει μόνος του για ότι αφορά στην προσωπική του προστασία. Δεν εκχωρούμε σε κανέναν το δικαίωμα μας στην αυτοδιάθεση και στην επιλογή του τρόπου και των μέσων αυτοπροστασίας, που είναι μάλιστα συνταγματικά κατοχυρωμένο. Δεν ανεχόμαστε πατερναλιστικές συμπεριφορές και απορρίπτουμε εκβιαστικές μεθόδους και διατάγματα που θέτουν σε ευθεία αμφισβήτηση την κρίση μας με πρόσχημα το "καλό μας".
Δεν είναι δυνατόν στο όνομα του αγαθού της όποιας, αμφισβητούμενης, ασφάλειας να θυσιάζουμε μεγαλύτερα αγαθά, όπως είναι η ελευθερία. Δεν δεχόμαστε να εφαρμόζονται εισπρακτικά μέτρα καμουφλαρισμένα πίσω από τον μανδύα της προστασίας μας και ποταμούς κροκοδείλιων δακρύων.
Η πολιτεία έχει πολλά περισσότερα και σίγουρα σημαντικότερα να ασχοληθεί, από το να προσπαθεί να μας σώσει από τον εαυτό μας. Τα προβλήματα δεν λύνονται με αστυνομικά μέτρα αλλά με ενημέρωση, κίνητρα και διάλογο. Αφού θεωρούν το κράνος τόσο απαραίτητο ώστε να κάνουν ειδική σαρωτική εκστρατεία μόνο γι' αυτό, γιατί εξακολουθούν να το φορολογούν με το μεγαλύτερο συντελεστή Φ.Π.Α. σαν είδος πολυτελείας; Μήπως ο πραγματικός στόχος είναι να τα "αρπάζουν" από δύο μεριές;
Ήρθε η ώρα να δείξουμε δυναμικά ότι ο μοτοσικλετιστής δεν μπορεί να είναι συνέχεια ο "εύκολος στόχος". Δεν μπορεί από τη μια να είμαστε μια από τις λύσεις στο κυκλοφοριακό πρόβλημα των μεγαλουπόλεων (το οποίο δημιούργησαν με θαυμαστή συνέπεια η επιλογές της εκάστοτε πολιτείας) και από την άλλη να είμαστε και ο χρηματοδότης κάθε κρατικού ελλείμματος, πληρώνοντας δυσανάλογα τέλη κυκλοφορίας, ασφάλιστρα, διόδια, τεκμήρια και τώρα και κλήσεις προσαυξημένες με έξοδα φορτοεκφόρτωσης, μεταφοράς και φύλαξης των "ακινητοποιούμενων" δικύκλων μας. Δεν γίνεται να χρησιμοποιούμε το φιλικότερο προς το περιβάλλον, άρα και προς την κοινωνία, αυτοκινούμενο μέσο μεταφοράς και ταυτόχρονα να είμαστε ο πρώτος στόχος εισπρακτικών διωγμών κάθε φορά που κάποια κυβέρνηση αποφασίζει να μας "σώσει" από κάτι.
Καλούμε λοιπόν την πολιτεία να ανακαλέσει άμεσα το αντιδημοκρατικό μέτρο της επιλεκτικής εφαρμογής ενός, αμφισβητούμενης συνταγματικότητας νόμου, να καθίσει μαζί μας στο τραπέζι του διαλόγου τείνοντας ευήκοον ους στις απόψεις μας και να κινηθεί επιτέλους προς την σωστή κατεύθυνση αντιμετώπισης των προβλημάτων οδικής ασφάλειας, που συνήθως είναι αποτελέσματα δικής της ολιγωρίας, ασυνέπειας και ανικανότητας. Μόνον τότε θα μας βρει συμπαραστάτες και όχι αντιπάλους.
Φτάνει πια με την υποκρισία και την κοροϊδία. Καιρός να προσπαθήσουμε πραγματικά να λύσουμε κάποιο από τα προβλήματα χτυπώντας την αιτία και όχι τον μοτοσικλετιστή.

Η ΜΟΤΟΛΕΣΧΗ ΚΑΒΑΛΑΣ λέει ΝΑΙ στο κράνος
αλλά
ΑΡΝΕΙΤΑΙ την, δια νόμου, ΕΠΙΒΟΛΗ της χρήσης του

Είμαστε ελεύθεροι πολίτες και δεν εκχωρούμε σε κανέναν το δικαίωμα να μας επιβάλει μέσα αυτοπροστασίας.




Προσωπικα ειμαι ΥΠΕΡ, γιατι πιστευω οτι ΔΕΝ υπαρχει αλλος τροπος για να μπει στο κεφαλι καποιων ανεγκεφαλων! Και μακαρι τα προστιμα να φτασουν στα υψη! Τα πιτσιρικια δεν φταινε σε τιποτα να βλεπουν εμας χωρις κρανος... αντιγραφουν!
Get A Life You NET-FREAK!


Εικόνα
Τριανταφυλλος
Άβαταρ μέλους
Sarevock
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Παρ Ιουν 23, 2006 11:10 am
Τοποθεσία: Μελαχρινη

Δημοσίευσηαπό ktm_isa την Δευτ Ιουν 26, 2006 9:52 pm

Υπερ ...

Δεν νομίζω πως θέλει να το αναλύσω το θέμα..!
ktm_isa
 

Δημοσίευσηαπό Athos την Τρί Ιουν 27, 2006 3:15 am

Οσοι ειναι συνηδητοποιημενοι Μοτοσυκλετιστες το κρανος αποτελει για αυτους αναποσπαστο κομματι τους στην οδηγηση.Οσοι ειναι ασυνηδητοι ή "δηθεν'...ΝΑΙ να επιβληθει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ.Μπας και σωθει εστω και ΕΝΑΣ μ@λ@**Motocikleta Bot** και ξυπνησουν και οι υπολοιποι...Τα περι ελευθεριας πολιτων...τα ακουω βερεσε..γιατι μαλλον σε ασυδοσια καταληγει ΠΑΝΤΑ...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Athos
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Ιουν 23, 2006 4:26 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό αντωνης την Τρί Ιουν 27, 2006 2:51 pm

ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΩΣΕΙ ΤΗ ΖΩΗ 2 ΦΟΡΕΣ ΑΥΤΟ ΦΤΑΝΕΙ.(16-17 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ Η 2,ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ 30)
αντωνης
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 25, 2006 8:02 pm
Τοποθεσία: χαλκιδα

Δημοσίευσηαπό maintenance την Τρί Ιουν 27, 2006 3:14 pm

θέλει και ερώτημα;
Πωλούντε: "Βελτιωτικά - τονωτικά, εγκεφαλικής απεργείας"

Καλά κρασΑ!

Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
maintenance
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 10:08 am

Δημοσίευσηαπό Sarevock την Τρί Ιουν 27, 2006 3:22 pm

Αυτο που ξεχασα να πω (και ας αφησουν τετοιου ειδους διαμαρτυριες οι λεσχες και να προσφερουν τιποτα σε αυτο τον μιζερο χωρο της μοτοσυκλετας, καμια ομιλια σε σχολια, καποιο φυλλαδιο ΚΑΤΙ τελοσπαντων) ειναι οτι αν δεν το φορουσα περσι τετοια εποχη τωρα θα εκανα παρεα με τον Ελβις Πρισλει και θα επαιζα πρεφα με τον Αι-Πετρο!


Προς Πιτσιρικια Με Τα Παπακια:

Βαλτε κρανος!
Μην αντιγραφεται τους καραγκιοζηδες με του μεγαλου κυβισμου μηχανες που κυκλοφορουν μονο με γυαλι ηλιου!
Το Κρανος ειναι ΜΑΓΚΙΑ...
Φορατε κρανος για να προλαβεται να χαρειτε την επομενη μηχανη σας και την επομενη και την επομενη και την επομενη και την επομενη και την επομενη και την επομενη...
Get A Life You NET-FREAK!


Εικόνα
Τριανταφυλλος
Άβαταρ μέλους
Sarevock
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Παρ Ιουν 23, 2006 11:10 am
Τοποθεσία: Μελαχρινη

Δημοσίευσηαπό ducduc την Τρί Ιουν 27, 2006 5:18 pm

Η μονη (μεχρι στιγμης) αρνητικη ψηφος ειναι δικια μου .
Οχι οτι δεν συμφωνω με το οτι πρεπει να φορανε ολοι κρανος αλλα σαν λιγο ονειροπολος πιστευω οτι η
παντελης ελλειψη παιδειας ειναι αυτο που τρωει τον Ελληνα του σημερα και οχι τα νομοθετικα πλαισια τα οποια ενιοτε χρησιμευουν και ως εισπρακτικα μετρα .
Θα ελεγα μαλιστα για να με καταλαβετε οτι καθημερινα αισθανομαι σαν τη μυγα μες το γαλα στη Κερκυρα οπου η αναλογια κρανους - μη κρανους αγγιζει τα ορια του τσιρκου πλεον, οπως και πολλα αλλα πραγματα που εχουν σχεση με την παιδεια και τον πολιτισμο .

Αλλα το κυνηγητο δεν μαθαινει τον κοσμο να κανει κατι σωστο ,μαλλον το αντιθετο τον μαθαινει ,εκτος και αν αυτος που το κανει ειναι και κανενα σοβαρο κρατος . Το δικο μας το ταλαιπωρο βεβαια δεν συγκαταλεγεται μεσα στα σοβαροτερα ,οποτε οταν σε κυνηγανε οι ασοβαροι τοτε ενας λογος παραπανω να αντιδρας (που θα εχεις και δικιο δηλαδη στην τελικη) .
Ελπιζω τα παιδια μας να μαθουνε καποια πραγματα απο νωρις γιατι εμεις..... (εκεινα τα εμοτικονς που μου λειπουνε)



:wink:
Βασιλης.....


Συζυγος DUCATI 900SS IE `98
Ερωμενη DUCATI MULTISTRADA 1000S DS `2005
Άβαταρ μέλους
ducduc
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 25, 2006 12:09 pm

Δημοσίευσηαπό Theo την Τρί Ιουν 27, 2006 7:09 pm

Λοιπόν και εγώ χρησιμοποιώ κράνος και μια φορά που χρειάστηκε ένα XR1000 μου έσωσε την κεφάλα!!!

ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΕΠΙΒΟΛΗ!!!

Όποιος θέλει ας είναι ζώον και ηλίθιος και ας μην το φοράει.....

Όποιος πάλι θέλει να φυλάει τα ρούχα του δεν χρειάζεται να του το επιβάλλεις για να το κάνει!!!

Η ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΟΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΗ ΜΕΘΟΔΟΣ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΚΑΜΟΥΦΛΑΡΙΣΜΕΝΗ ΜΕ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΑΓΑΠΗΣ ΚΑΙ ΣΥΜΠΟΝΟΙΑΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ !!!!

Ψήφισα Όχι
Άβαταρ μέλους
Theo
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 693
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 6:42 pm
Τοποθεσία: Γουδί - Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Theo την Τρί Ιουν 27, 2006 7:11 pm

Να συμπληρώσω ότι έχω δεί να κυκλοφορούν με κράνη ποδηλάτου, εργοταξίου, 20ετίας χωρίς ζελατίνες και λουριά . . και το λουρί της μάνας τους!!!


Δηλαδή τι????

Αυτοί που βάζουν τα "τάπερ" στο κεφάλι είναι νόμιμοι κατά τα άλλα και προστατευμένοι.....

Εκείνες τις σανίδες από το εργοτάξιο να τις βρέξω πριν βγώ στο δρόμο να δείρω????
:twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
Theo
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 693
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 6:42 pm
Τοποθεσία: Γουδί - Αθήνα

Δημοσίευσηαπό ducduc την Τρί Ιουν 27, 2006 7:21 pm

αν τους ριχνανε κανενα μπατσο αντι για 160 ευρω θα γινοτανε καλλιτερη δουλεια οντως :lol:
Βασιλης.....


Συζυγος DUCATI 900SS IE `98
Ερωμενη DUCATI MULTISTRADA 1000S DS `2005
Άβαταρ μέλους
ducduc
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 25, 2006 12:09 pm

Δημοσίευσηαπό Sarevock την Τετ Ιουν 28, 2006 12:58 am

ducduc έγραψε:αν τους ριχνανε κανενα μπατσο αντι για 160 ευρω θα γινοτανε καλλιτερη δουλεια οντως :lol:

Αν τους ριχνανε κανενα 1000 αρικο και αφαιρεση διπλωματος για κανα 6 μηνο? :?:
Get A Life You NET-FREAK!


Εικόνα
Τριανταφυλλος
Άβαταρ μέλους
Sarevock
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Παρ Ιουν 23, 2006 11:10 am
Τοποθεσία: Μελαχρινη

Δημοσίευσηαπό AngelsGR την Τετ Ιουν 28, 2006 10:24 am

Sarevock έγραψε:Αν τους ριχνανε κανενα 1000 αρικο και αφαιρεση διπλωματος για κανα 6 μηνο? :?:


Αν γινότανε αυτό, τότε όποτε θα έβλεπα μπλόκο θα έτρεχα και δεν θα σταματούσα!!! Αυτό είναι ένα μέτρο εναντίον των χαμηλών οικονομικά στρωμάτων, δηλαδή εμένα και πολλούς άλλους. Το θέμα είναι να μην γεννάμε παρανούμους, αλλά να βρεθεί πραγματική λύση.

Αν αφήσεις στην κρίση του καθενός αν πρέπει να φοράει κράνος ή όχι τότε πιστεύω θα αυξηθούν οι οδηγοί χωρίς κράνος. Από την άλλη δεν μου αρέσει που μου το επιβάλλουν να φοράω κράνος, αλλά δεν μου δίνουν κίνητρα να αγοράσω ένα σωστό κράνος. Τι να πεις, τι να επιλέξεις.
Άβαταρ μέλους
AngelsGR
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Παρ Ιουν 23, 2006 12:02 pm
Τοποθεσία: ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ/ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ

Δημοσίευσηαπό Sarevock την Τετ Ιουν 28, 2006 10:32 am

Κωστα πραγματικα και εγω ειμαι μπερδεμενος αλλα δεν βλεπω αλλη λυση ρε συ... :?
Get A Life You NET-FREAK!


Εικόνα
Τριανταφυλλος
Άβαταρ μέλους
Sarevock
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Παρ Ιουν 23, 2006 11:10 am
Τοποθεσία: Μελαχρινη

Δημοσίευσηαπό Athos την Τετ Ιουν 28, 2006 11:30 pm

Theo έγραψε:Να συμπληρώσω ότι έχω δεί να κυκλοφορούν με κράνη ποδηλάτου, εργοταξίου, 20ετίας χωρίς ζελατίνες και λουριά . . και το λουρί της μάνας τους!!!
Δηλαδή τι????
Αυτοί που βάζουν τα "τάπερ" στο κεφάλι είναι νόμιμοι κατά τα άλλα και προστατευμένοι.....
Εκείνες τις σανίδες από το εργοτάξιο να τις βρέξω πριν βγώ στο δρόμο να δείρω????
:twisted: :twisted:


Φιλε Θεοφιλε...Αν ο φιλος μου ο Παναγιωτης,17 χρονων τοτε... :cry: :cry: :cry: φορουσε εστω και "ταπερ"...θα χτυπουσε στη γωνία του πεζοδρομίου το τάπερ...και θα ηταν μαζι μας τωρα...Αλλά δεν φορουσε... :cry: :cry: :cry:
Πέρα απο φοροσεισπρακτικη πολιτικη,η υποχρεωτικη επιβολη κρανους αν ΕΣΩΖΕ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ,για μενα θα ηταν ΕΠΙΤΥΧΙΑ... :D
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Athos
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Ιουν 23, 2006 4:26 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό Theo την Πέμ Ιουν 29, 2006 4:18 am

Athos έγραψε:
Theo έγραψε:Να συμπληρώσω ότι έχω δεί να κυκλοφορούν με κράνη ποδηλάτου, εργοταξίου, 20ετίας χωρίς ζελατίνες και λουριά . . και το λουρί της μάνας τους!!!
Δηλαδή τι????
Αυτοί που βάζουν τα "τάπερ" στο κεφάλι είναι νόμιμοι κατά τα άλλα και προστατευμένοι.....
Εκείνες τις σανίδες από το εργοτάξιο να τις βρέξω πριν βγώ στο δρόμο να δείρω????
:twisted: :twisted:


Φιλε Θεοφιλε...Αν ο φιλος μου ο Παναγιωτης,17 χρονων τοτε... :cry: :cry: :cry: φορουσε εστω και "ταπερ"...θα χτυπουσε στη γωνία του πεζοδρομίου το τάπερ...και θα ηταν μαζι μας τωρα...Αλλά δεν φορουσε... :cry: :cry: :cry:
Πέρα απο φοροσεισπρακτικη πολιτικη,η υποχρεωτικη επιβολη κρανους αν ΕΣΩΖΕ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ,για μενα θα ηταν ΕΠΙΤΥΧΙΑ... :D


:( :(
Τι να πώ πλέον ρε Κώστα???
Αγανακτισμένος είμαι απ' αυτα που βλέπω κάθε μέρα!!!

Μακάρι να φορούσαμε όλοι μέρα κράνη - μπότες και στολές!!!!!
Αλλά ακόμα και εμείς κάποια στιγμή θα πάμε έστω και για λίγο ξεσκούφωτοι!!!
Δεν πιστεύω ότι μας κάνουν τα λεφτά να φοράμε σωστό εξοπλισμό ....το μυαλό που έχουμε είναι !!
Άβαταρ μέλους
Theo
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 693
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 6:42 pm
Τοποθεσία: Γουδί - Αθήνα

Δημοσίευσηαπό beholder την Πέμ Ιουν 29, 2006 8:45 am

Ανηκα σε αυτους που ειχαν αντιδρασει και ειχα τρελλαθει με την υποχρεωτικη χρηση γιατι μεχρι τοτε εβλεπα μοτοσυκλετιστες να φορανε κρανος και φρικαρα "Μα καλα πως το αντεχουν σκεφτομουν"
Για να μην πολυλογω καποια στιγμη δεν αντεχα να πληρωνω αλλο κλησεις ή να παιζω το "κλεφτες και αστυνομοι" μεσα στα στενα και αρχισα να το φοραω. Σημερα μπορω να πω με απολυτη συναισθηση οτι ειναι απο τα πολυ λιγα πραγματα που ευγνωνονω το κρατος που μου το επεβαλε.
Μου εχει σωσει τη κεφάλα μου απο και εγω δεν ξερω τι Ξερω ακουγεται ασχημο να σου επιβαλλουν κατι άλλα όπως προειπε και καποιος φιλος δεν υπαρχει καθολου παιδεια σε καποια θεματα

Και ναι συμφωνω απόλυτα με αυτο.
------------------------------------------------------------
Προς Πιτσιρικια Με Τα Παπακια:
Βαλτε κρανος!
Μην αντιγραφεται τους καραγκιοζηδες με του μεγαλου κυβισμου μηχανες που κυκλοφορουν μονο με γυαλι ηλιου!
Το Κρανος ειναι ΜΑΓΚΙΑ...
Φορατε κρανος για να προλαβεται να χαρειτε την επομενη μηχανη σας και την επομενη και την επομενη και την επομενη και την επομενη και την επομενη και την επομενη...
-----------------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
beholder
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 24, 2006 11:29 pm
Τοποθεσία: ATHENS
Ονομα χρήστη: Μπάμπης
Μοντέλο: SUZUKI V Strom 650 ΦΥΣΙΚΑ
Κυβικά: 650

Δημοσίευσηαπό Ninja την Πέμ Ιουν 29, 2006 11:53 am

Sarevock έγραψε:(και ας αφησουν τετοιου ειδους διαμαρτυριες οι λεσχες και να προσφερουν τιποτα σε αυτο τον μιζερο χωρο της μοτοσυκλετας, καμια ομιλια σε σχολια, καποιο φυλλαδιο ΚΑΤΙ τελοσπαντων)


http://www.anemosclub.gr/forum/viewtopic.php?t=28

Εκτός από την παραπάνω ενέργεια, έχει γίνει ακόμη μία αντίστοιχη, σε σχολείο της Νάουσας... Πάτρα και Νάουσα, μέχρι στιγμής. Δυστυχώς όλες οι προσπάθειες να "μούμε" σε σχολεία της Αθήνας, έχουν χτυπήσει "τοίχο" μέχρι στιγμής, αλλά δεν το βάζουμε κάτω.

Να πω τώρα και την γνώμη μου περί της ψηφοφορίας. Το κράνος είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ, δεν νοείται μοτοσυκλετιστής να χρησιμοποιεί την μοτοσυκλέτα του έστω και για να πάει στο περίπτερο χωρίς να το φοράει, νομίζω ότι αυτό είναι ξεκάθαρο. Από την άλλη, είμαι αρνητικός στην επιβολή διά νόμου της χρήσης του κι αυτό για τους παρακάτω λόγους:

α) Ενας τέτοιος νόμος λειτουργεί σαν άλλοθι για το κράτος στην παντελή έλλειψη οδικής - οδηγικής παιδείας. Δεν θα ήμουν αντίθετος στην ύπαρξη του νόμου, εφόσον και μόνον το κράτος έκανε σωστά και σοβαρά βήματα επιμόρφωσης (και όχι μόνον δεν το κάνει, αλλά δημιουργεί και εμπόδια σε οποιαδήποτε ιδιωτική πρωτοβουλία).
β) Οπως κάθε "δράση" (στην περίπτωσή μας ο σχετικός νόμος), έτσι και αυτή δημιουργεί "αντίδραση"
Άβαταρ μέλους
Ninja
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 24, 2006 2:11 pm

Επόμενο

Επιστροφή στο ΚΡΑΝΟΣ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες