Multistrada VS Versys

Συντονιστής: Συντονιστές

Multistrada VS Versys

Δημοσίευσηαπό creperistas την Πέμ Μάιος 03, 2007 8:00 pm

Καλησπέρα σε όλους! Αυτόν τον καιρό σκέφτομαι να δώσω το Dominator και να αγοράσω μια καινούρια μηχανή. Έχω τρελαθεί με το Ducati Multistrada 1000 DS. Αλλά σήμερα πήγα και οδήγησα το Kawasaki Versys και έμεινα λακαμάς.... :rolleyes: Φοβερό μηχάνημα! Και όπως καταλαβαίνετε μου μπήκαν ιδέες! Από την άλλη όμως δεν έχω οδηγήσει ακόμα το Multi γιατί στα Γιάννενα δεν παίζει test ride και δεν το έχω δεί να κυκλοφορεί γενικά. Μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του σχετικά με το Ducati γιατί ακούω όλο για ακριβά σέρβις, αναξιοπιστία και τέτοιες παπαριές. Επίσης μπορεί ο καθένας να μου πεί ελεύθερα τη γνώμη του, για το τί να αγοράσω. Με ενδιαφέρει η μηχανή που θα πάρω να με φτιάχνε τρελά και να μη με ξενερώνει, γιατί μετά από την άριστη συμβίωση με το Domi δε θα αντέξω το καινούριο που θα πάρω να έχει προβλήματα. :snipe:
GSF 650 SA Bandit K8
Άβαταρ μέλους
creperistas
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Δευτ Δεκ 18, 2006 12:44 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Μοντέλο: Suzuki GSF 650 SA Bandit K8
Κυβικά: 650

Δημοσίευσηαπό Ofanis την Πέμ Μάιος 03, 2007 8:23 pm

Multistrada:

Είναι δυνατό, είναι χιλιάρι, είναι ακριβό και αν πάρεις το χιλιάρι και όχι το 1100 τότε δεν θα έχεις την προνομιακή μεταχείριση στο service (50% μείον στην τιμή) που έχουν όλα τα μοντέλα 2007 και μετά. Είναι ducati και θελει προσοχή στα service

Versys

Καινούργιος κινητήρας, φτηνό, απλά service, αρκετά δυνατό. 650 αλλά ενδέχεται στο μέλλον η kawasaki να βγάλει και 1000 δικύλινδρο σε σειρά και να βγάλει ετσι όλόκληρη γκάμα με er-10n και versys 1000

Αν δεν έχεις οικονομικό πρόβλημα καθώς το ducati έχει διπλάσια τιμή στην κυριολεξία, από το versys δες και το tiger που είναι στην ίδια κατηγορία και πολύ δυνατό. Και αν δεν έχεις και καθόλου κόλλημα δες το Benelli TreK. Αν σε ενθουσίασε το versys με το TreK θα .... αστα να πάνε
Άβαταρ μέλους
Ofanis
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 29, 2006 2:06 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Ονομα χρήστη: Φάνης
Μοντέλο: R1
Κυβικά: 1000
Επάγγελμα: Αρχιτέκτων Μηχανικός

Δημοσίευσηαπό creperistas την Πέμ Μάιος 03, 2007 8:52 pm

Δίκιο έχεις για το 1100 αλλά έχει 13000 € ρε γμτ :enforcer:
Η βλακεία με το Versys είναι ότι είναι λίγο ψηλό για μένα και έχει εντελώς άκυρα τοποθετημένα μαρσπιέ. Για να κάνεις πίσω πρέπει να φοράς περικνημίδες :smt089 Μια βόλτα το πήγα και μελάνιασε το δεξί μου καλάμι. Τέλος από άποψη ομορφιάς είναι μέρα με τη νύχτα με το Ντουκάτι. Κανένας άλλος να έχει εμπειρία σ'αυτά τα μοντέλα υπάρχει στο forum;
GSF 650 SA Bandit K8
Άβαταρ μέλους
creperistas
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Δευτ Δεκ 18, 2006 12:44 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Μοντέλο: Suzuki GSF 650 SA Bandit K8
Κυβικά: 650

Δημοσίευσηαπό naked την Πέμ Μάιος 03, 2007 11:17 pm

σε καμιά περίπτωση δεν είμαι προκατειλημμένος :smt118 :ctf2: :finga:


άμα θέλεις μηχανάκι πάρε το Versys
αλλά
άμα θέλεις ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ πάρε τη DUCATI (να υπάρχει το χρήμα βέβαια )

εγώ πάντως κάθε μέρα που την οδηγώ τόσο πιο πολύ την καψουρεύομαι S2R 800 :smt055
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
naked
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: Τρί Φεβ 27, 2007 4:22 am
Τοποθεσία: WILD WEST

Δημοσίευσηαπό Dakota την Παρ Μάιος 04, 2007 10:54 am

Αν έχεις να δώσεις 13.000 πάρε το ΚΤΜ adventurer 990 που είναι μακράν το καλύτερο on-off της αγοράς. Άσφαλτο & χώμα ξεφτιλίζει τον ανταγωνισμό και μπορεί να μην είναι Honda αλλά από την Ducati δεν νομίζω να είναι χειρότερο.

Πάει δεν είμαι καλά είναι η 2η φορά που λέω σε κάποιον να πάρει ΚΤΜ. :smt096
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dakota
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2185
Εγγραφή: Τρί Αύγ 29, 2006 4:08 pm
Τοποθεσία: Hell for Leather
Ονομα χρήστη: Μήτσος
Μοντέλο: Moto Guzzi 1200 Sport
Yamaha YBR 125
Κυβικά: 1275

Δημοσίευσηαπό creperistas την Παρ Μάιος 04, 2007 11:45 am

Το είχα σκεφτεί και το ΚΤΜ αλλά όταν πήγα να το καβαλήσω, συνηδητοποίησα με τον πιο σκληρό τρόπο το πόσο κοντός και αδύναμος είμαι. :smt088 :smt088
GSF 650 SA Bandit K8
Άβαταρ μέλους
creperistas
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Δευτ Δεκ 18, 2006 12:44 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Μοντέλο: Suzuki GSF 650 SA Bandit K8
Κυβικά: 650

Δημοσίευσηαπό Dimitris την Δευτ Μάιος 07, 2007 12:16 am

Φίλε Creperista...πάρε τη μοτοσικλέτα που τη βλέπεις και λιώνεις. Αξίζει τίποτα άλλο πέρα από αυτό; Υπάρχει καλύτερο κριτήριο πέρα από αυτό;

Εγώ τη μοτοσικλέτα ΠΡΩΤΑ την παίρνω και ΜΕΤΑ κοιτάω τα τεχνικά χαρακτηριστικά, αν με εννόησες...




ελπίζω να σε βοήθησα.
Moderator of Motocikleta.Gr

Moto Guzzi Breva V1100 2006
Moto Guzzi Le Mans V11 2003
Moto Guzzi World Club

The way the "V" is meant to be...



Δημοπρασίες Αγάπης ! Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Παλαιό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 7897
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 8:11 pm
Τοποθεσία: Μακεδονία, Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά
Μοντέλο: Moto Guzzi 1100 Breva 2006 ABS, V11 Le Mans 2003, 1100 sport 1998
Κυβικά: 1100

Δημοσίευσηαπό Tassos την Δευτ Μάιος 07, 2007 11:09 am

Δες και το Tiger. Κι εγώ οδήγησα το Versys και μου άρεσε ο κινητήρας (αλλά όχι η θέση οδήγησης και η ποιότητα συναρμολόγησης). Μετά όμως οδήγησα το Tiger και μου άρεσε πολύ περισσότερο. Απλά, καμμία σχέση με το Versys.
Άβαταρ μέλους
Tassos
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 16, 2006 1:05 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Μοντέλο: Aprilia Dorsoduro
Κυβικά: 750

Δημοσίευσηαπό alepoudelis την Τετ Ιούλ 25, 2007 5:50 pm

Τελικά ειναι αυτό που λέει ο φίλος.Εγω κόλλησα οπτικά με το VERSYS. Αμεσως μετά εκανα test ride kai μετά απο 30 λεπτά το εκλεισα.Οδηγάω χρονια και εχω καποιεσ εμπειρίες.Αν το οδηγήσεις μια φορα θα σου αρεσει αλλα τίποτα δεν θα καταλάβεις μέσα σε μια δοκιμή.Εγώ καθε μέρα το ερωτεύομαι.Δεν λέω καλό το ducati αλλα δεν συγκρίνεται με την φινέτσα της VERSYS.Kαι για τον φίλο που σου πρότεινε το tiger εχω να του πω...καλό αλλά μήπωσ ειναι λίγο γκουμούτσα,τέρας και άσχημο...??Και κατι αλλο,,να συγκρινεις ιδιας κατηγορίας και κυβισμού μηχανές.Σιγά ρε παιδια μη δώσω τα διπλά λεφτα να παρω το ducati.Ayto το μ η χ α ν α κ ι ειναι κακάσχημο.Και για να ξέρουν τα παιδια με τις γκουμούτσες VERsatile SYStem (ΠΟΛΥΤΑΛΑΝΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ) Απο εκει πήρε το ονομά της η VERSYS.
Συνημμένα

alepoudelis
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 25, 2007 5:21 pm

Δημοσίευσηαπό Acanthor την Τετ Ιούλ 25, 2007 6:09 pm

Άλλη μια φορά θα συμφωνήσω με το Δημήτρη...:smt110

Τράβα πάρε όποια σε πορώνει πιο πολύ χωρίς να μπλέκεις με κόστη συντήρησης, σέρβις, κατανάλωση.Και στην τελική το να δίνεις και 20€ παραπάνω βενζίνη το μήνα, ή σε κάθε σέρβις κάθε χρόνο δίνεις 100€ παραπάνω, μπροστά σ'αυτό που θα σου προφέρει, δεν είναι τίποτα.

Τώρα για το αν θα σου βγάλει προβλήματα αυτό δεν το ξέρεις με κανένα μηχανάκι πιστεύω, έτσι όπως έχουν εξελιχθεί τα πράγματα πλέον...


Και για το αν το Versys είναι ομορφότερο από το Tiger ή το Multistrada είναι καθαρά υποκειμενικό το θέμα και δεν εκφράζω καν άποψη σ'αυτό, γιατί η δική μου είναι ακόμα πιο "υποκειμενική" :smt039 :smt039
Άβαταρ μέλους
Acanthor
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 819
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 3:12 pm
Τοποθεσία: Μαρούσι
Ονομα χρήστη: Όμηρος
Κυβικά: 0

Δημοσίευσηαπό iznogood την Τετ Ιούλ 25, 2007 9:55 pm

creperista, τελικα τι εκανες, αποφασισες?
chalife ala place du chalif.
http://www.carbon-aramid.com
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
iznogood
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2527
Εγγραφή: Δευτ Δεκ 11, 2006 8:50 pm
Τοποθεσία: Πολύγωνο-Αθήνα
Ονομα χρήστη: Αλεξης
Κυβικά: 0

Δημοσίευσηαπό After την Τετ Ιούλ 25, 2007 10:55 pm

naked έγραψε:σε καμιά περίπτωση δεν είμαι προκατειλημμένος :smt118 :ctf2: :finga:


άμα θέλεις μηχανάκι πάρε το Versys
αλλά
άμα θέλεις ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ πάρε τη DUCATI (να υπάρχει το χρήμα βέβαια )

εγώ πάντως κάθε μέρα που την οδηγώ τόσο πιο πολύ την καψουρεύομαι S2R 800 :smt055


Και εγω γουσταρω τα ducati, δεν ειναι ομως κριμα, το versys των 650cc να τσαγιωνει το s2r τωN 800cc?

Ας ξεκινησει ο πολεμος
:smt097
Δεν φορας κρανος=Δεν σεβεσαι τον εαυτο σου=Αρα δεν σεβεσαι και τον συνανθρωπο σου

There's no replacement for displacement!
Άβαταρ μέλους
After
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 02, 2006 2:12 am
Μοντέλο: Versys
Κυβικά: 650

Δημοσίευσηαπό creperistas την Πέμ Ιούλ 26, 2007 10:13 am

Δεν μπορώ να αποφασίσω ακόμα! Γιατί κάθε μέρα βλέπω να πληθαίνουν τα Versys και όλοι να έχουν τις καλύτερες εντυπώσεις. Βλέπω να ακολουθεί την πορεία του V-Strom. Πάντως μέχρι τώρα η ζυγαριά κλείνει προς το Ducati. Με έχει τρελάνει!:smt118 Το Σεπτέμβριο θα πάω ταξιδάκι παρέα με ένα Versys, και είναι ευκαιρία να το δοκιμάσω. Το θέμα είναι πού θα βρώ να δοκιμάσω για πολλά χλμ ένα Multistrada. 8)
GSF 650 SA Bandit K8
Άβαταρ μέλους
creperistas
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Δευτ Δεκ 18, 2006 12:44 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Μοντέλο: Suzuki GSF 650 SA Bandit K8
Κυβικά: 650

Δημοσίευσηαπό iznogood την Πέμ Ιούλ 26, 2007 11:34 am

After έγραψε:
naked έγραψε:σε καμιά περίπτωση δεν είμαι προκατειλημμένος :smt118 :ctf2: :finga:


άμα θέλεις μηχανάκι πάρε το Versys
αλλά
άμα θέλεις ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ πάρε τη DUCATI (να υπάρχει το χρήμα βέβαια )

εγώ πάντως κάθε μέρα που την οδηγώ τόσο πιο πολύ την καψουρεύομαι S2R 800 :smt055


Και εγω γουσταρω τα ducati, δεν ειναι ομως κριμα, το versys των 650cc να τσαγιωνει το s2r τωN 800cc?

Ας ξεκινησει ο πολεμος
:smt097


After, στην ευθεια ολα τα Japan πανε καλα (ιπποδυναμη βλέπεις) , στις στροφες ομως εκει που απαιτειτε στησιμο πασχετε...! Και φιλε μου η αληθινη ομορφια της μοτοσυκλετας ειναι στη στροφη.
Πολλοι εδω μεσα θα πειτε οτι και τα γιαπωνεζικα στριβουν&φρεναρουν, αλλα μαλλον δεν εχεται καβαλησει καποιο ευρωπαϊκο.
chalife ala place du chalif.
http://www.carbon-aramid.com
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
iznogood
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2527
Εγγραφή: Δευτ Δεκ 11, 2006 8:50 pm
Τοποθεσία: Πολύγωνο-Αθήνα
Ονομα χρήστη: Αλεξης
Κυβικά: 0

Δημοσίευσηαπό Acanthor την Πέμ Ιούλ 26, 2007 1:02 pm

Καλά, μην είμαστε κι απόλυτοι. Υπάρχουν τόοοοοοοοσα διαφορετικά μηχανάκια από κάθε εταιρεία που είναι κρίμα να βάζουμε ταμπέλες, ποιο είναι το καλύτερο. Το κάθε μηχανάκι έχει τις ιδιαιτερότητές του άλλωστε. Και μην ξεχνάμε και τις ανάγκες του κάθε αναβάτη, πόσο διαφορετικές είναι. Περί ορέξεως λοιπόν....ουδείς λόγος....... :goodman:
Άβαταρ μέλους
Acanthor
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 819
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 3:12 pm
Τοποθεσία: Μαρούσι
Ονομα χρήστη: Όμηρος
Κυβικά: 0

Δημοσίευσηαπό iznogood την Πέμ Ιούλ 26, 2007 1:10 pm

Acanthor έγραψε:Καλά, μην είμαστε κι απόλυτοι.


Με φώναξε κανεις...? :roll:

:smt006
chalife ala place du chalif.
http://www.carbon-aramid.com
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
iznogood
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2527
Εγγραφή: Δευτ Δεκ 11, 2006 8:50 pm
Τοποθεσία: Πολύγωνο-Αθήνα
Ονομα χρήστη: Αλεξης
Κυβικά: 0

Δημοσίευσηαπό After την Πέμ Ιούλ 26, 2007 3:04 pm

iznogood έγραψε:
After έγραψε:
naked έγραψε:σε καμιά περίπτωση δεν είμαι προκατειλημμένος :smt118 :ctf2: :finga:


άμα θέλεις μηχανάκι πάρε το Versys
αλλά
άμα θέλεις ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ πάρε τη DUCATI (να υπάρχει το χρήμα βέβαια )

εγώ πάντως κάθε μέρα που την οδηγώ τόσο πιο πολύ την καψουρεύομαι S2R 800 :smt055


Και εγω γουσταρω τα ducati, δεν ειναι ομως κριμα, το versys των 650cc να τσαγιωνει το s2r τωN 800cc?

Ας ξεκινησει ο πολεμος
:smt097


After, στην ευθεια ολα τα Japan πανε καλα (ιπποδυναμη βλέπεις) , στις στροφες ομως εκει που απαιτειτε στησιμο πασχετε...! Και φιλε μου η αληθινη ομορφια της μοτοσυκλετας ειναι στη στροφη.
Πολλοι εδω μεσα θα πειτε οτι και τα γιαπωνεζικα στριβουν&φρεναρουν, αλλα μαλλον δεν εχεται καβαλησει καποιο ευρωπαϊκο.


Nαι, δεν εχουμε οδηγησει ευρωπαικο, γιατι θα πρεπει να σου εχει δωσει την αδεια ο παπας της Ρωμης πρωτου κριθεις καταλληλος
Μαλλον μερικοι δεν εχουν οδηγησει καποιο japan προσφατα
Πανε οι εποχες με τις ταμπελες
Πλεον καθε μηχανακι εχει την δικια του ταυτοτητα
Οδηγα πρωτα ενα versys και μετα ελα γραψε εντυπωσεις
Με συγχωρεις, αλλα το θεωρω ξεφτυλα να ειναι τοσο ακριβα τα multistrada
Καλα και ωραια(μου αρεσουν), αλλα πανακριβα και χωρις λογο
Δεν φορας κρανος=Δεν σεβεσαι τον εαυτο σου=Αρα δεν σεβεσαι και τον συνανθρωπο σου

There's no replacement for displacement!
Άβαταρ μέλους
After
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 02, 2006 2:12 am
Μοντέλο: Versys
Κυβικά: 650

Επόμενο

Επιστροφή στο DUCATI

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες